Befolyásos republikánus szorgalmazza az iraki kivonulást
További Külföld cikkek
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
Egy befolyásos republikánus szenátor, John Warner csütörtökön arra sürgette George Bush-t, hogy kezdje meg az amerikai csapatok kivonását Irakból, írja a Guardian. Úgy gondolja, hogy Bush-nak szeptember közepén kellene bejelentenie az intézkedést, és a katonák egy részének még karácsony előtt vissza kellene térnie az Egyesült Államokba. A virginiai politikus szerint azért is fontos megkezdeni a csapatok kivonását, hogy jelezzék az iraki vezetőknek, hogy nem vehetik biztosra az amerikai csapatok jelenlétét országukban, és ezzel cselekvésre ösztökéljék őket.
Warner júniusban kevésbé markáns formában már szembehelyezkedett Bush-sal, ugyanakkor nem helyeselte a demokraták pontos menetrendet célzó javaslatát sem. A demokraták részéről most arra sürgetik a felszólaló politikust, hogy a jövőben a kongresszusban is támogassa szavazatával a kivonást célzó javaslatukat, aminek elfogadását eddig megakadályozták a republikánus szenátorok. Warner viszont hangsúlyozta, hogy szerinte az elnöknek és nem a kongresszusnak kell kivonási menetrendet felállítania, olvasható a BBC honlapján.
A szenátor most azután szólalt meg, hogy kiszivárgott a tizenhat amerikai titkosszolgálat közös jelentése a következő egy évben várható iraki helyzetről. A jelentés szerint az iraki kormány jövője bizonytalan, ráadásul a hírszerzők a következő hetekben az Amerika-ellenes fegyveresek összehangolt akcióitól, elsősorban az 1968-as látványos Észak-vietnámi offenzívához hasonlatos támadástól tartanak. Ugyanakkor a dokumentum készítői arra is kitérnek, hogy tovább rontana a helyzeten, ha az USA kivonná csapatait Irakból.
Bush jelenleg a szabadságát tölti Texasban, helyette a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, Gordon Johndroe reagált a republikánus szenátor kijelentéseire. A szóvivő elmondta, hogy a Fehér Ház értékeli Warner tanácsait, de egyben jelezte, hogy az elnök nem hoz semmilyen végleges döntést az iraki csapatok amerikai főparancsnoka, David Petraeus tábornok és Ryan Crocker bagdadi nagykövet szeptemberi jelentése előtt. Johndroe szerint egyébként az elnök elutasító álláspontja nem változott a kivonási menetrenddel kapcsolatban.
James Coomarasamy, a BBC washingtoni elemzője szerint a jelenlegi feszült helyzetben a szenátor kijelentései akár döntőek is lehetnek. Warner korábban a fegyveres testületek bizottságának elnöke volt a szenátusban, és katonai valamint nemzetbiztonsági kérdésekben nagyon adnak a szavára.