Orosz repülők áraszthatják el a világot
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Vlagyimir Putyin kedden bejelentette Oroszország katonai erejének helyreállítására vonatkozó terveit, aminek részeként országát a világ vezető katonai repülőgépgyártójává tenné, írja a Guardian. A posztszovjet Oroszország történetének legnagyobb repülőshowján felszólaló orosz elnök elmondta, hogy a repülőgépgyártás nemzeti prioritás lesz a jövőben. "Oroszországnak nagyon fontos, hogy újra vezető legyen a hadi felszerelések gyártásában" - magyarázta. Putyin azt is hozzátette, hogy Oroszország a polgári repülőgépek ipari méretű gyártását is újra kezdené.
"Oroszország új gazdasági lehetőségeinek birtokában továbbra is különleges fontosságot tulajdonít a haladó technológiáknak és fejlesztéseknek" - mondta az elnök a MAKS-2007 nemzetközi repülőshown.
Elrettentő gépek
A brit lap által megkérdezett elemzők is elismerték, hogy az oroszok néhány különösen meggyőző technológiát fejlesztettek ki az elmúlt években. Ezek között van az amerikai Patriothoz hasonló, de annál hatékonyabb, új S-400-as rakéta- és repülőelhárító rendszer, valamint egy új, halálos szuperszonikus robotrepülőgép, a Meteorit-A is.
A repülőnapon az orosz sugárhajtású vadászgépek új generációját is bemutatták: ilyen az újratervezett motorral és radarrendszerrel gyártott, feljavított szuhoj vadász, a Szu-35-ös, valamint a MIG-29-OVT is. "Jó kis repülők ezek. A MIG tud egy remek csavart" - lelkesedett a helyszínen egy iparági megfigyelő.
Elnöki tanácsadók kedden arra is utaltak, hogy Oroszország rövidesen folytathatja a Tu-160-as és Tu-95-ös stratégiailag fontos nukleáris bombázók gyártását. A bombázókat elsősorban elrettentésre használnák, mondta az Interfax hírügynökségnek Putyin egyik tanácsadója.
Az egyensúlyt szolgálják
A Guardian egyik elemzője szerint Putyin nem konfrontálódni akar a nyugattal, de a fejébe vette, hogy stratégiai kérdésekben újra egyenértékűvé teszi Oroszországot az Egyesült Államokkal. "Oroszország egyensúlyt, stratégiai egyensúlyt akar az Egyesült Államokkal" - nyilatkozott hasonlóan egy orosz biztonságpolitikai szakértő is a lapnak. Szerinte a Bush kormányzat lépései kényszerítik ki az oroszok jelenlegi intézkedéseit.
Az Egyesült Államok egyik fő konfliktusforrásnak tartott, tervezett közép-európai rakétavédelmi rendszerével kapcsolatban egy magas rangú orosz tábornok kedden óva intette a lehetséges helyszínként számon tartott Csehországot attól, hogy hatalmas hibát kövessen el. Szerinte Prága jobban teszi, ha nem hoz végső döntést területének átengedéséről a 2008-as amerikai elnökválasztás előtt. "Nem zárom ki, hogy egy új amerikai vezetés újraértékeli majd a jelenlegi kabinet rakétavédelemmel kapcsolatos döntéseit" - mondta a katonai vezető, miután Moszkvában találkozott a cseh védelmi miniszterrel.
A személyszállítók is érkeznek
Az 1960-as és 70-es években a Szovjetunió az Egyesült Államok kivételével bármelyik másik országnál több polgári repülőt gyártott. A Szovjetunió összeomlása után az elszegényedett orosz vezetés azonban drasztikusan csökkentette a repülőgyártásra fordított pénzt. Az elmúlt időszakban a Kínának és Indiának eladható járművek segítségével a katonai repülőket gyártó orosz üzemek jobban boldogultak, mint a polgári repülőgépek készítésére szakosodott társaik.
Putyin most azt akarja elérni, hogy az Egyesült Államok Boeingje és az európai Airbus után Oroszország legyen a világ harmadik legnagyobb személyszállító repülőgyártója. Ehhez kapcsolódóan az előző héten orosz illetékesek elmondták, hogy a Kreml a jövőben elképesztő összegeket fektet majd a személyszállító iparág fejlesztésébe.
Terveik szerint 2025-re 4500 polgári repülőgépet szerelnek majd össze, az iparág gyorsított fejlesztését a nemrég létrehozott United Aircraft Corporation nevű állami felügyelettel működő szervezet segíti majd. A szervezet jelentőségét mutatja, hogy a vezetésével azt a Szergej Ivanovot bízták meg, aki a Guardian szerint a legesélyesebb Putyin utódnak számít a jövő évi elnökválasztáson.