További Külföld cikkek
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
"A háború a legrosszabb dolog, mindent megteszünk elkerülése érdekében, a tőlünk telhető legteljesebb mértékben együttműködünk" - jelentette ki Mohamed Alduri iraki ENSZ-nagykövet.
Erős építésű fegyverek
Az iraki munkások szombaton az ENSZ ellenőreinek figyelő szemei előtt próbálkoztak a rakéták kézi megsemmisítésével. Mivel azonban a rakéták Demetrius Perricos, a fegyverzetellenőrök helyettes vezetőjének viccelődő megjegyzése szerint "nagyon erős építésűek", a munkásoknak végül búldózerekkel kellett összetörniük azokat - írja az AP.
Néhány hétig eltarthat
A hírügynökség jelentése szerint Hans Blix főellenőr helyettese "néhány napos, legrosszabb esetben néhány hetes" időhatárban egyezett meg az irakiakkal a rakéták megsemmisítéséről. Perricos szerint hamarosan "növelnek a tempón" - jelentette az AP. Az ENSZ határozatait megsértő rakéták robbanófejeit eltávolították és egy biztonságosabb helyen semmisítik meg egy későbbi időpontban.
Időhúzás
Perricos szerint az al-Szamud 2-esek megsemmisítése "feltétlenül konkrét előrelépésnek" számít, azt azonban nem tudja, hogy ez a fejlemény "csökkentette-e a háborús veszélyt". Az irakiak döntését a békepárti vezetők dícséretekkel illették, Washington és legfőbb szövetségese, Nagy Britannia azonban szimpla időhúzásnak értékeli.
Mustárgáz nincs, bombák vannak
Az ellenőrök más iraki tiltott fegyverek után is folytatták kutatásaikat, a Bagdadtól százötven kilométerre északra fekvő al-Mutana telepen végzett vizsgálataik megállapításai szerint a diktatúra valóban megsemmisítette mustárgáz-készleteit. Folytattják a vizsgálatokat az irakiak állítása szerint 1991-ben megsemmisített R-400-as vegyi fegyverekkel is feltölthető bombák ügyében is. Az al-Azizía bázison a kormány állításaival szemben több érintetlen R-400-t is találtak.