Schwarzenegger támogatja az iraki csapaterősítést
További Külföld cikkek
- Kenőpénzzel „irányíthatta” a személyzetét Mohamed Al Fayed, hogy hallgassanak a visszaéléseiről
- Előrenyomulnak a lázadók Szíriában, kivonultak a kormányerők Aleppóból
- Lojális harcostársat választott Donald Trump, tisztogatás jöhet az amerikai bűnüldözésben
- Ki állítja meg a szélsőjobboldalt Romániában?
- Katasztrófahelyzetet hirdettek az Egyesült Államokban a rendkívüli havazás miatt
Arnold Schwarzenegger republikánus párti kaliforniai kormányzó támogatja George Bush amerikai elnök iraki csapaterősítési tervét, míg a demokrata Hillary Clinton New York-i szenátor, aki a hét végén - a mi Szekeres Imrénkhez hasonlóan - Bagdadban járt, ellenzi azt.
Schwarzenegger, akit egyre inkább demokratába hajló republikánus politikusként, sikeres középutas kormányzóként emlegetnek, az ABC televízió vasárnapi beszélgetős műsorában kijelentette: egyetért azzal, hogy növelni kell az Irakban állomásozó amerikai csapatok létszámát.
Mindent meg kell tennünk azért, hogy sikerrel járjunk" - mondta a legnépesebb amerikai szövetségi állam élére novemberben másodízben megválasztott Schwarzenegger.
Az osztrák születésű kormányzó több más kérdésben, például az őssejtkutatások, az abortuszhoz való jog vagy a globális felmelegedés terén Bush elnökével szögesen ellentétes álláspontot képvisel. (A jövőben esetleg szenátori posztra pályázó Schwarzenegger egyébként az alkotmény értelmében nem választható amerikai elnökké, mert nem az Egyesült Államokban született.)
Ms Clinton kivonulna, Bush inkább maradna
Hillary Clinton, aki a felmérések szerint a Demokrata Párt egyik legnagyobb támogatottságú potenciális elnökjelöltje a 2008-as választásra, szombaton több kongresszusi képviselőtársával Bagdadban járt, ahol találkozott Núri al-Máliki miniszterelnökkel és amerikai parancsnokokkal.
Clinton a látogatás után az ABC televízióban kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az iraki kormány be tudja-e tartani ígéreteit. Ezért figyelmeztette az amerikai közvéleményt: nincs semmi biztosíték arra, hogy Bush csapaterősítési terve sikerrel jár.
Clinton, aki már harmadszor járt Irakban, és a legtöbb vezető demokrata politikushoz hasonlóan ellenzi a csapaterősítést, azt mondta: szívbemarkoló látvány fogadta az arab országban, az erőszak nem látszik csökkenni. Egyúttal csapatkivonásra szólította fel Bush elnököt.
George Bush szokásos hétvégi rádióbeszédében viszont megvédte új iraki háborús tervét. Hangsúlyozta: a csapaterősítés az iraki nép, különösen a bagdadiak biztonságának fokozását szolgálja. Az elnök arra az ellenzéki kritikára reagált, hogy a létszámnövelés csak rontani fog a helyzeten.
Bush közölte: terve sikerrel jár majd, mivel az iraki kormány politikai és felekezeti megfontolások alapján sem akadályozza a biztonsági műveleteket.
"Tudjuk, hogy a kongresszus sok tagjának kétségei vannak. Néhányak szerint csak arról van szól, hogy több csapattal folytatjuk az eddigi stratégiát. Pedig új stratégiánk van új feladattal: megvédeni a népességet, főleg Bagdadban" - mondta az elnök, aki a héten jelentette be, hogy több mint húszezer újabb katonát küld Irakba a felekezetközi erőszak elfojtására.
A CNN legfrissebb felmérése szerint az amerikaiak kétharmada ellenzi újabb csapatok Irakba küldését.