További Külföld cikkek
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
Esti televíziós nyilatkozatában Zapatero utalt arra, hogy személyesen rendelte el a katonák kivonását. A szombaton beiktatott kormányfő már pártja választási győzelme után ígéretet tett arra, hogy kivonják Irakból a csapatokat, ha június 30-ig az ENSZ nem veszi át az országban a politikai ellenőrzést és katonai irányítást. Jelenleg 1300 spanyol katona állomásozik Irakban.
|
Zapatero már pártja márciusi választási győzelme után ígéretet tett arra, hogy kivonják Irakból a csapatokat, ha június 30-ig az ENSZ nem veszi át az országban a politikai ellenőrzést és katonai irányítást. Az azóta eltelt időszakban többször is kijelentette, hogy állni kívánja választási ígéretét.
Esti televíziós nyilatkozatában az újdonsült miniszterelnök úgy fogalmazott: "a rendelkezésre álló információk szerint semmi nem utal arra, hogy az ENSZ belátható időn belül erre vonatkozó, a spanyol kívánalmakat kielégítő határozatot fogad el."
Tűzszünetet hirdetnek a síiták
Kétnapos tűzszünetet hirdetett Muktada asz-Szadr iraki síita elöljáró a síiták szent városában, Nedzsefben, közölte vasárnap az-Szadr szóvivője. Az asz-Szadr irányítása alá tartozó Mahdi hadserege nevű milícia a Mohamed próféta halálának évfordulójával kapcsolatos megemlékezések idejére beszünteti a fegyveres harcokat a városban és környékén. Az ünnepségeket hétfőn és kedden tartják.
A szóvivő a feszültség szításával vádolta a város környékére vezényelt amerikai katonai egységeket, hozzátéve: a Mahdi hadserege készen áll a harcokra.
Nedzsef körzetében mintegy 2500 amerikai katonát vontak össze a napokban, s megparancsolták nekik, hogy öljék meg vagy fogják el a síita elöljárót. Asz-Szadr milíciája áprilisban ugyanis felkelést kezdett a megszálló erők ellen. Amerikai tisztségviselők követelik asz-Szadrtól milíciájának lefegyverzését, illetve azt, hogy a síita elöljáró adja fel magát, hogy iraki bíróság előtt felelhessen egy mérsékelt nedzsefi síita vezető tavalyi meggyilkolásáért.
Öt amerikai tengerészgyalogos a szír határ mellett a lázadókkal vívott összecsapásban vesztette életét, jelenti a BBC. A tűzharcban legalább hét iraki is meghalt. Négy amerikai katonát Bagdadban rejtekhelyről lőttek agyon ismeretlenek. Március 31. óta legkevesebb 99 amerikai katona halt meg harci cselekmény közben Irakban, azaz többen, mint az ország tavalyi megszállása és Szaddám Huszein bukása között eltelt három hét alatt.