Sarkozy a lengyel elnök tisztességére apellál

2008.07.01. 20:45
Nicolas Sarkozy "nem tudja elképzelni", hogy lengyel kollegája, Lech Kaczynski - aki a lisszaboni szerződést kihirdető lengyel törvényt nem akarja aláírni - "megkérdőjelezhetné saját aláírását" a dokumentumon.

A francia elnök ezt José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével tartott közös sajtótájékoztatóján mondta kedden a párizsi elnöki hivatalban, az Európai Unió francia elnökségének ünnepélyes átvételekor.

A francia államfő arra utalt, hogy Lengyelország nevében Lech Kaczynski írta alá tavaly júniusban Brüsszelben a reformszerződés alapelveit meghatározó, nagy nehezen tető alá hozott egyezséget, s ő vett részt a szerződés végleges szövegét jóváhagyó tavaly októberi lisszaboni EU-csúcson is.

A lengyel elnök egy keddi lapinterjúban jelentette be, hogy nem írja alá az Európai Unió lisszaboni szerződését kihirdető lengyel törvényt, annak ellenére, hogy azt a lengyel parlament mindkét háza már elfogadta áprilisban. Donald Tusk jobboldali-liberális miniszterelnök, a Polgári Platform (PO) vezetője azonnal felszólította a nemzeti konzervatív államfőt, hogy változtassa meg döntését. A lengyel alkotmány alapján ugyanis semmilyen szerződés nem ratifikálható Lengyelországban, ha azzal az államfő nem ért egyet.

"Morális kérdésről, becsületbeli ügyről van szó ... Vállalnunk kell aláírásunk következményeit" - hangoztatta Sarkozy. Hozzátette: "Alkalmam lesz a lengyel elnökkel beszélni. Jól ismerem, tisztességes ember, politikailag elkötelezett férfi, aki soha nem szegte meg a szavát, aki elkötelezte magát partnerei előtt. Egy pillanatig sem kételkedem abban, hogy megtartja a szavát".

A francia külügyminisztérium korábban jelezte, hogy Párizs tárgyalásokat kezdeményez Varsóval, hogy "megtalálják a kiutat" abból a helyzetből, amit a lengyel elnök elutasítása váltott ki.

"Huszonheten kell befejezni azt, amit huszonheten kezdtünk el" - mondta Párizsban José Manuel Barroso. Az Európai Bizottság elnöke szerint "az igazi politikai bátorság" azt jelenti, hogy az ember "ki tudja mondani, hogy Európa senkinek sem a tulajdona".

Barroso a francia elnökkel folytatott megbeszélést követően méltatta annak "európai elkötelezettségét" és úgy vélte, hogy a jelenlegi helyzetben "a francia elnökség külön szerencse Európának". Sarkozy pedig bejelentette, hogy Párizs és az Európai Bizottság két "konkrét tervet" indítanak el: az egyiket az Alzheimer-kór kapcsán, a másikat pedig a diákok mobilitását ösztönző Erasmus program mintájára fiatal gyakornokok részére.

A francia EU-elnökség első napján az Európai Bizottság és a francia kormány tagjai háromórás megbeszélést folytattak a francia fővárosban, amelyet Luc Chatel kormányszóvivő "hatékonynak" minősített. A biztosok és a kormánytagok "kisebb csoportokban" konkrét témákat vitattak meg.

Peter Mandelson, az Európai Unió kereskedelmi biztosa, aki szóvivője útján délelőtt visszautasította Nicolas Sarkozy azon vádját, hogy a világkereskedelem liberalizálását célzó tárgyalásokon ő, a biztos, olyan álláspontot képviselne, amelynek az elfogadása jelentősen visszavetné az európai mezőgazdasági termékek előállítását és exportját, a párizsi találkozó után már elégedetten nyilatkozott: "Sok mindenről beszéltünk ... az én csoportomban kereskedelemről, különböző országokkal folytatott több- és kétoldalú tárgyalásokról volt szó, és hasznos volt".

A francia elnök előző esti kijelentése miatt azonban Mandelson személyesen is csalódottnak nevezte magát: "Akkor, amikor az EU nagyon nehéz tárgyalás elé néz, egységre és nem megosztásra van szükségünk" - hangsúlyozta a biztos.