Paradicsomszedők lakat alatt
A napilap egy korábbi beszámolójában megszólaltatta az egyik modernkori rabszolgát is. A Jose Morenoként megnevezett illegális bevándorló elmondta, hogy "munkaadói" konténerekbe zárva tartották őket, ellenvetéseikre erőszakkal feleltek.
Morenót 2002 kora októberében csempészték át az amerikai-mexikói határon. Az embercsempészek azonnal jól fizető munkát is ajánlottak a bevándorlóknak floridai farmokon. Az embercsempész-munkaközvetítők állították, hogy a bevándorlók a paradicsomszedésből hetek alatt ki tudják majd fizetni átcsempészésük díját.
Bántalmazták az ellenszegülőket
Paradicsomszedésből azonban mégsem lehetett megélni - írja a Post. Moreno beszámolója szerint csak kevés és rosszul fizető munkákat találtak. Az embercsempészek ekkor, tartva a mexikóiak szökésétől, elkezdték éjszakára bezárni munkásaikat. A tucatnyi illegális bevándorlót leláncolt, beszögezett ablakú konténerekbe zárták.
Azokat, akik tiltakozni mertek a bánásmód ellen, bántalmazták. Morenó egyik unokatestvérének, Gustavónak eltörték a karját.
Isteni segítség
Moreno végül tavaly decemberben szabadult, amikor az észak-floridai farmhoz közeli templom lelkipásztora istentiszteletre hívta a rabokat. Bár az embercsempészek meg akarták tiltani a templomjárást a mexikóiaknak, Moreno kiharcolta magának az istentiszteletre járás jogát.
Az embercsempészeket végül a templom vasárnapi iskolájának vezetője buktatta le. Az időközben már Ohióba költözött Morenót a Palm Beach Post értesülései szerint most szövetségi ügynökök hallgatják ki. A napilapnak sikerült elérnie a nyomozás egyik vezetőjét, a szolgasági ügyekre specializálódott Susan French nem kívánt kommentálni a lap értesüléseit.
Jose Moreno esete nem egyedi - írja a Post. Floridában az elmúlt hat évben több munkaadót is elítéltek kényszermunka és rabszolgatartás miatt. A legutóbbi perben 2002-ben egy Lake Pacid-i munkaadót tizenkét, társát tíz év börtönre ítélték az Egyesült Államokban az 1861 óta szigorúan tiltott rabszolgatartás miatt.