További Külföld cikkek
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
- Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy visszaveszi a Panama-csatornát
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
Hibák és mulasztások
A kongresszus a pártot, illetve Milosevics munkásságát, letartóztatását és hágai perét bemutató filmmel kezdődött. Ezután botrányos jelenet zajlott le: Bogoljub Bjelica - akit Milosevics bízott meg távolléte idejére az elnöki teendők ellátásával - felolvasta a pártelnök levelét, amelyben Milosevics élesen bírálta a pártvezetést és ellenezte a kongresszus megtartását. Beszédét "áruló", "bitang", "olvasd a levelet Mirának" (Milosevics feleségének) felkiáltások zavarták meg. Bjelica ezután közel negyven küldöttel együtt elhagyta a kongresszust.
Zoran Andjelkovics, a párt főtitkára beszédében meghirdette a párt belső reformját: az SPS változtat eddigi politikáján, síkra száll a piacgazdaság és a szociális igazságosság megteremtése, a dolgozók bevonásával történő privatizáció, az ország demokratizálódása és az Európai Unióhoz való csatlakozása mellett. A párt hibákat és mulasztásokat követett el a múltban, ezért szükség van a változásra. A főtitkár úgy vélte, hogy az SPS nemcsak a kedvezőtlen nemzetközi viszonyok, hanem a pártban és a társadalomban évek óta zaljó kedvezőtlen folyamatok miatt szenvedett vereséget a két évvel ezelőtti "októberi forradalomban".
Tisztogassatok már!
A küldöttek az egyetlen jelöl közül Milosevicset választották pártelnökké - ha nem fogadja el a tisztséget, az elnöki szék üresen marad. Változott a párt alapszabálya: az elnök távollétében a főbizottság elnöke vezeti ezentúl az SPS-t. E testület élére valószínűleg éppen az a Ivica Dacic kerül, akit korábban maga Milosevics szeretett volna kizáratni a pártból.
Az SPS "reformkongresszusaként" beharangozott gyűlést a pártot megrengető viták előzték meg. A Branislav Ivkovic vezette reformszárny új pártot alapított, az SPS vezetése pedig szembekerült Miloseviccsel és belgrádi "helytartójával", Bjelicával. Milosevic scheveningeni börtönéből hasztalan követelt tisztogatást a pártban.
Küszöb alatt a szerb szocik
A sorozatos botrányok közben az egykoron egyeduralkodó szocialisták támogatottsága lassan a statisztikai hibahatár szintjére süllyedt. A minap közzétett felmérés szerint ha most tartanák parlamenti választást Szerbiában, akkor az SPS a szavazatok alig három százalékát szerezné meg, vagyis nem jutna be a parlamentbe.