Tadics fordít, vagy orosz lesz Szerbia

2008.01.21. 15:47
Nem született meglepetés a szerbiai elnökválasztás első fordulójában. A választók többsége a radikális Tomiszlav Nikolicsra szavazott, akárcsak négy éve. Két hét múlva kiderül, hogy mézesmadzag volt-e a jó szereplés, vagy Seselj belgrádi helytartója ezúttal tényleg győz.

"Még soha nem álltam ilyen közel a győzelemhez" – nyilatkozta a vasárnapi elnökválasztás után a radikális Tomiszlav Nikolics, aki négy százalékponttal vezet a jelenlegi elnök, a Demokrata Párt jelöltje, Borisz Tadics előtt.

Az amerikai kampánystratégák segítette és a párt Hágában raboskodó elnökéről, Seseljről a kampányban mindvégig feltűnően hallgató Nikolics arról már nem beszélt, hogy 2004-ben majdnem ilyen arányban vezetett Tadics előtt, végül a második fordulóban sima vereséget szenvedett. "A választás azt jelenti, hogy Szerbia nem adta fel teljesen európai múltját" – utalt Tadics ellenfele feltétel nélküli Moszkva-barátságára.

Nézze meg képeinket!

A választás Koszovóról szólt, és ebben mindkét esélyes jelölt ugyanazt szajkózta: Koszovónak Szerbiában kell maradnia. Újabbnál újabb autonómiakonstrukciókat dolgoztak ki, de elemzők szerint ezekkel közvetlenül Milosevics bukása után kellett volna előállni, nem pedig most, amikor Koszovó elcsatolása – a szerb politikusok korábbi csökönyössége miatt is – már elkerülhetetlen.

Koszovó márpedig elveszett. A nyugati hatalmak még rá tudták bírni az új koszovói vezetést, a gerillavezérből miniszterelnökké lett Hasim Thaqit, hogy a szerbiai választás február 3-i második fordulójáig halassza el a ma már csak 3-4 százaléknyi szerbnek otthont adó tartomány függetlenségének kikiáltását. A koszovói függetlenség kilátásairól bővebben itt olvashat>>>

A kilenc indulóból mindössze ketten, a liberális Csedomir Jovanovics és Pásztor István merték megmondani a választóknak, hogy ne ringassák magukat Koszovó megtartásának hitében, a tartomány végleg elveszett. Nos, ketten együtt 7,8 százalékot értek el.

Szerbia első magyar elnökjelöltje elérte célját, jóval több szavazatot szerzett, mint a tavalyi parlamenti választáson a magyar pártok. (65 ezer szavazat után most 89 ezer jött össze.) A tizenöt éven át torzsalkodó magyar pártok most egységesen sorakoztak fel a jelölt mellett és a második forduló előtt hátrányban lévő Tadics most nagy valószínűséggel nem halogathatja tovább, hogy találkozzon Pásztorral, és megegyezzen vele támogatása feltételeiről. (A magyarellenes radikális párt jelöltjének esetleges támogatása kizárt.)

Nézze meg képeinket!

Pásztor éppen a Tadics-féle Demokrata Párt részéről nehezedett nagy nyomás, sőt még újvidéki magyar értelmiségiek egy csoportja is Tadics támogatására szólított fel. Pásztor csak akkor teszi meg ezt a szívességet, ha támogatja programját. Jellemző azonban, hogy a kampányban egyszer sem találkoztak személyesen megvitatni az esetleges együttműködés részleteit. Pásztor Istvánnal a választások előtt készült interjúnkat itt olvashatja el>>>

A választási részvételi arány meglepően magas, hatvanegy százalékos volt. (Négy évvel ezelőtt az első fordulós részvétel mindössze 38 százalékos volt, a második fordulós pedig 43 százalék.) Az első forduló előtt végzett számítások szerint Nikolics győzelmére akkor lenne esély, ha a második fordulóban 46 százalékos vagy annál alacsonyabb lenne a részvételi arány.

A szerb politikusoknak figyelmeztető lehet, hogy soha nem volt ennyi érvénytelen szavazat a Milosevics utáni idők választástörténetében. Négy évvel ezelőtt, igaz, jóval kisebb részvétel mellett, 38 ezren dobtak be üres (vagy akár ocsmányságokkal telerajzolt) cédulát, most nyolcvanezren vették a fáradságot, hogy elmenjenek szavazni – érvénytelenül.

Az első forduló nem hivatalos végeredménye

1. TOMISZLAV NIKOLICS 39,4 százalék

Született: 1952. február 15., Kragujevac

Végzettsége: mérnök

Pártja: Szerb Radikális Párt (2007: 28,59 százalék, a legerősebb párt)

Eddigi elnökválasztási szereplése: 2004: az első fordulóban 1. 30,6 százalékkal, a második fordulóban második 45,4 százalékkal

Választási jelmondata: Teljes szívvel

2. BORISZ TADICS 35,4 százalék

Született: 1958. január 15., Szarajevó

Végzettsége: pszichológus

Pártja: Demokrata Párt (2007: 22,71 százalék)

Eddigi elnökválasztási szereplése: 2004: az első fordulóban 2. 27,37 százalékkal, a második fordulóban első 53,24 százalékkal

Választási jelmondata: Egy erős és stabil Szerbiáért

3. VELIMIR ILICS 7,6 százalék

Született: 1951. május 28., Csacsak

Végzettsége: műszaki egyetem

Pártja: Új Szerbia (2007: a Szerbiai Demokrata Párttal közös listán 16,55 százalék)

Eddigi elnökválasztási szereplése: -

Választási jelmondata: Válaszd Szerbiát!

4. MILUTIN MRKONJICS 6 százalék

Született: 1942. május 23., Belgrád

Végzettsége: út-, repülőtér- és vasútépítő mérnök

Pártja: Szerbiai Szocialista Párt (2007: 5,64 százalék)

Eddigi elnökválasztási szereplése: -

Választási jelmondata: A mi elvtársunk!

5. CSEDOMIR JOVANOVICS 5,6 százalék

Született: 1971. április 13., Belgrád

Végzettsége: dramaturg

Pártja: Liberális Demokrata Párt (2007: három másik párttal közös listán 5,31 százalék)

Eddigi elnökválasztási szereplése: -

Választási jelmondata: Éljen a törvény!

6. PÁSZTOR ISTVÁN 2,2 százalék

Született: 1956. augusztus 20., Törökkanizsa (Novi Knezsevac)

Végzettsége: jogász

Pártja: Vajdasági Magyar Szövetség (2007: 1,3 százalék)

Eddigi elnökválasztási szereplése: -

Választási jelmondata: Olyan Szerbiáért, ahol nekünk is jó!

7. MILANKA MARA KARICS 1 százalék

Született: 1957. szeptember 15., Pec

Végzettsége: jogász

Pártja: Szerbia Ereje Mozgalom (2007: 1,75 százalék)

Eddigi elnökválasztási szereplése: nem indult, de az adócsalás vádja miatt Moszkvába menekült milliárdos férje 2004-ben a 3. helyen végzett 18,23 százalékkal

Választási jelmondata: Szerbia ereje a család

8. MARIJAN RISTICSEVICS 0,4 százalék

Született: 1958. március 1., Novi Karlovci

Végzettsége: menedzser

Pártja: Népi Parasztpárt (2007: nem indult)

Eddigi elnökválasztási szereplése: 2004: 0,33 százalék (12. hely)

Választási jelmondata: -

9. JUGOSZLAV DOBRICSANIN 0,3 százalék

Született: 1956. március 9., Kursumlija

Végzettsége: katonai történész

Pártja: Reformpárt (a legutóbbi, 2007-es parlamenti választáson 1,88 százalékot ért el)

Eddigi elnökválasztási szereplése: -

Választási jelmondata: A dél ereje