További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
A negatív eugénia a gyakorlatban sterilizáció
A Legalkalmasabb család verseny nyertese |
A eugenikai sterilizációt sok esetben használták azok esetében is, akik az akkori társadalom számára túlzottan aktív szexuális tevékenységről adtak tanúbizonyságot. Nemcsak a szexuális bűnözőket, hanem a szexuális promiszkuitás jeleivel ellátott embereket is sterilizációra kényszeríttettek A gyakorlatot hosszú időn át folytatták, annak ellenére, hogy a későbbi tanulmányok bebizonyították: a nemi vágyat és a libidót a sterilizáció nem befolyásolja, és az alkoholizmus, a bűnözés vagy a prostitúció sem örökölhető génhiba.
|
Eugenetika az Egyesült Államokban
Az eugenetika igazi hazájának az Amerikai Egyesült Államok bizonyult. Az első tudományos intézet az Eugenics Records Office 1910-ben alakult, vezetője Harry Laughlin volt. Laughlin első nagy projektje a Modell Törvény kidolgozása volt, mely a társadalomba beilleszkedni képtelen emberek sterilizációját engedélyezné. A törvény alanyai gyengeelméjűek, őrültek, gyilkos hajlamúak, epilepsziások, iszákosok, kóros betegek, vakok, süketek, torzultak, árvák, csavargók, hajléktalanok és a koldusok voltak.
1923-ban az Eugenics Record Office helyét az USA-ban az American Eugenics Society vette át. Az 1930-as évek elején 29 amerikai államban volt eugenetikai egyesület, 379 főiskolán külön kurzuson oktatták. Az American Eugenics Societynek inkább a propaganda, mint a tudományos kutatás volt a célja. Számos konferenciát, szemináriumot szerveztek, vásári kiállításokat, versenyeket támogattak, eugenetikáról szóló esszé- és prédikációpályázatot hirdettek meg. A vásári kiállításon érdekes verseny volt a Legalkalmasabb család. A nyertes családról készített fénykép mindet elárul.
Az első sterilizációs törvényt már 1907-ben megalkották Indiana államban. 1924-ig közel háromezer embert sterilizáltak a kényszerítő törvények alapján, többnyire Kaliforniában. Ebben az évben fogadták el Virginiában is a sterilizációs törvényt, a jogi szabályozás elsődleges célja a gyengeelméjűeket ápoló állami intézmények költségvetésének csökkentése volt. Számos államban a törvény nem kényszerítő, hanem önkéntes sterilizációt tett lehetővé. Az önkéntesség hiánya esetén a sterilizálni kiválasztottakat rábeszéléssel, sokszor jogi úton próbálták a nemzőképesség elvesztésére rábírni.
|
Európában az északi országok jártak elöl
Svédországban 1934 és 1976 közt volt érvényben sterilizációs törvény, amely az alanyt beleegyezése nélkül ivartalanította, ha elmebetegségben szenvedett. 1997-ben a svéd sajtó "feltárta" az ügyet, közfelháborodást okozva. A kormány vizsgálóbizottság felállítására tett ígéretet. Svájc egy kantonjában két orvos igazolására volt szükség a sterilizációhoz: 1929 és 1985 közt 187 embert ivartalanítottak akaratuk ellenére. Dániában 1929-ben született hasonló rendelkezés, de itt az alany hozzájárulása is szükséges volt. Norvégiában, Finnországban viszont a "közérdektől" tették függővé a beavatkozást. A két északi országban 1976-ig, illetve 1970-ig volt érvényben a törvény.
A hitleri Németországnak külön "kapóra jött" az amerikai sterilizációs tervezet: kidolgozóját, Harry Laughlint 1936-ban a heidelbergi egyetemen "a faji tisztítás tudományában" végzett munkájáért ki is tüntették. A német törvény az ő terve alapján készült el, és 1945-ig 350-400 ezer ember ivartalanításához nyújtott jogalapot.
Kínában népességkontrollra használják
Kínában számos módszerrel próbálják megakadályozni a népesség elszaporodását. Az amerikai képviselőház emberjogi bizottsága 1998. június 10-én hallgatott meg egy asszonyt, aki egy kínai családtervező központban dolgozott. Az általa leírt eljárás szerint minden terhességre megszülési, illetve nem megszülési bizonyítványt állítanak ki. A nem megszületési bizonyítványt birtoklóknak - vagyis akik számára nem engedélyezett a szülés - abortuszra kell jelentkezniük, és annak elvégzése után sterilizálják is őket. Az abortuszt a terhesség minden fázisában elvégzik, 12 hetes határ nem létezik.
Virginiai sterilizációt elrendelő űrlap részlete |
Minden nőről, aki egy családtervezési központban megfordult, részletes és fényképpel ellátott kartotékokat állítanak össze, és havonta a nyilvánosság elé tárják. Így mindenki tudhatja, kinek született már gyermeke, hány abortusza volt, illetve sterilizálták-e vagy sem. A több gyermek megszülése gyakorlatilag nem tiltott, de az előírások szerint az engedettnél több gyermekkel rendelkezőknek óriási, az átlagfizetésnek a négy-ötszörösét meghaladó adót kell befizetni. A szülési szabályozást megszegők egyes tartományokban nem kaphatnak jogosítványt, útlevelet, kölcsönt a banktól, és nem vásárolhatnak földet. A rendelkezések tartományról tartományra eltérőek.