Osztrák stratégia az EU-szankciók ellen
További Külföld cikkek
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
"Lassan itt az ideje, hogy az EU-tizennégyek elgondolkodjanak" |
A terv egyebek között nemzeti és nemzetközi felméréseket irányoz elő az Ausztria elleni szankciókról a lakosság körében vallott véleményről, internetes weboldalt tervez a téma iránt érdeklődőknek, a felvilágosító munkába be kívánja vonni a külföldön élő osztrákokat, és aktiválni kívánja a kétoldalú baráti társaságokat.
Az EU szintjén felvetik majd Ausztria témáját a minisztertanácsi üléseken és más testületekben. Schüssel kancellár látogatást tesz Brüsszelben az EU-bizottságánál. Az EU kormányközi értekezletén Ausztria javaslatot terjeszt elő az EU-szerződés 7. cikkelyéhez: az eljárás objektívvá tételéről és az európai bíróság fennhatósága alá rendeléséről. "Jogvédelmi akciócsoportot" alakítanak Ausztria jogi lehetőségeinek tisztázására, az EU-bizottsághoz fordulnak, ahányszor osztrák állampolgárokat, cégeket vagy intézményeket diszkrimináció ér a szankciók miatt, és jelentést állítanak össze a fajüldözés, diszkrimináció és idegengyűlölet elleni osztrák intézkedésekről.
Végül az utolsó, 18. pontban az akcióterv kilátásba helyezi: ha a portugál soros elnökség végéig nem születik konkrét terv a szankciók feloldására, referendumot tartanak Ausztriában, amelyben szerepelnie kell az Európai Unió melletti elkötelezettségnek és a szankciók feloldására irányuló követelésnek. Ezt a referendumot az FPÖ javasolta és követelte, míg az ÖVP mindeddig felesleges pénzkidobásként utasította el.
A terv nem tért ki a szerdai belga javaslatra, amely az EU alapértékeinek megsértése esetén követendő eljárás szabályozására vonatkozik, s középtávon esetleg lehetővé tehetné az Ausztria elleni intézkedések feloldását. Teljességgel figyelmen kívül hagyta az Osztrák
Szociáldemokrata Pártnak azt a javaslatát is, hogy a parlamenti pártok vezetői a parlamenti elnök és az államfő részvételével dolgozzanak ki közös akciótervet, s végrehajtásával a mindenütt köztiszteletben álló és szívesen látott Thomas Klestil államfőt bízzák meg.
Ilyen körülmények között az akciótervben az ÖVP újabb engedményt tett koalíciós partnerének, az FPÖ-nek, és nem járult hozzá ahhoz, hogy a kormánypártok és az ellenzék között egyre mélyülő szakadékot legalább a szankciók ügyében áthidalja.
Alexander Van der Bellen, a zöldek elnöke máris bírálta a tervet, elsősorban azért, mert mintegy az EU-nak címzett ultimátumot lát abban, hogy Ausztria további lépéseket helyez kilátásba, amennyiben a portugál soros elnökség végéig nem történik változás.