Növekvő aktivitás
"Sajnálatos incidens", kommentálta az eseményeket Koizumi japán kormányfő. "Ez egész biztosan nem jó", mondta, hozzátéve, hogy országa figyelemmel követi a történéseket. A japán haditengerészet péntek és hétfő között két kínai hajóra lett figyelmes a Japánhoz közeli nemzetközi vizeken. Mindkét hajó bajba jutott tengeralattjárók, illetve személyzetük megmentésére szolgál. A japán védelmi minisztérium egyelőre nem tudja, hogy a hétfői és a szerdai észlelések között van-e összefüggés.
A japán hadsereg egyelőre nem tervez lépéseket az immár nemzetközi vizeken hajózó tengeralattjáró ellen. "Azért követjük, hogy meghatározhassuk jövőbeni lépéseinket", mondta el a Jiji Pressnek Hirojuki Hosoda kabinetfőnök.
Japán történelme során eddig egyetlen alkalommal rendelt el hasonló tengeralattjáró-vadászatot. Öt évvel ezelőtt a japán területi vizekre tévedt két észak-koreai haci járművet figyelmeztetésként meg is bombázták a japán harcigépek.
Inváziótól tartanak
Kína és Japán viszonya a héten amúgy is feszültebbé vált, mikor is kiderült, hogy a japán védelmi minisztérium egy jövőbeni kínai invázió lehetőségét vázolta fel. A minisztérium félelmei szerint a lázadó tartománynak tartott Tajvan elfoglalására készülő kínai hadsereg Okinava ellen is támadást intézhet, hogy megakadályozza az ott állomásozó harmincezres amerikai haderő beavatkozását.
A japán minisztérium terveire reagálva Kína "hidegháborús mentalitással" vádolta Japánt és azzal fenyegetőzött, hogy a csendes-óceáni országok ehavi chilei csúcstalálkozóján Hu Csin-tao kínai államfő nem lesz hajlandó tárgyalni Koizumi japán kormányfővel.