Elült a harci zaj, máris bírálják Szaakasvilit
Az Oroszországgal kirobbant háború alatt a grúzok felsorakoztak vezetőik mögött, ám ahogy csillapodnak a harcok, úgy erősödnek a kritikus hangok. A bírálók azt vetik Miheil Szaakasvili szemére, hogy olyan háborúba vitte bele az országot, amelyet az soha nem nyerhetett meg.
Tbilisziben erősödik az a benyomás, hogy az államfő (aki múlt pénteken csapatokat vezényelt Dél-Oszétiába, hogy elfoglalja a szakadár térség fővárosát, Chinvalit) hazardírozott, arra számítva, hogy nyugati szövetségesei majd beavatkoznak az orosz ellentámadás megállítása érdekében. Ám számítása nem jött be, Szaakasvili súlyos vereséget szenvedett, s így Grúzia NATO-csatlakozása ma minden korábbinál távolibbnak tűnik.
A politikai ellenzék, amely élesen támadta az elnököt, amikor az kemény kézzel verte le a tavaly őszi utcai tiltakozásokat, az utóbbi napok harcai idején vonakodott bírálni a kormányt. Most azonban néhányan megtörik az eddigi csendet.
"Szaakasvili elnök támogatása elvi kérdés a grúz lakosság többsége számára, elvégre orosz katonai agresszióval állunk szemben. Ám ha véget ér ez a lidércnyomás és tragédia, akkor az emberek közül sokan elkezdenek majd kérdezni. Ugyanis látják, hogy az elnök hibát követett el, mert nem gondolt (a katonai akció) következményeire" mondta David Uszupasvili, az ellenzéki Köztársasági Párt vezére.
Elemzők szerint az államfő, aki 2003 őszén a "rózsás forradalmat" meglovagolva döntötte meg elődje, Eduard Sevardnadze uralmát, reformokat és felvirágzást ígérve, most veszélyes helyzetben van. A katasztrofális katonai hadjárat után elveszítheti azoknak a bizalmát, akik az elnöki székbe juttatták őt.
Ám más elemzők szerint a megosztott ellenzékkel szemben Szaakasvili mindaddig domináns szereplője marad a grúz belpolitikának (még ha meggyengült pozícióban is) amíg fel nem bukkan egy erős hazai vetélytárs. A grúz társadalom egyelőre összefog a közös ellenséggel, Oroszországgal szemben.
"Ám Szaakasvili politikai jövője attól függ, milyen határozottan próbálja a Nyugat rászorítani Moszkvát arra, hogy mondjon le a harctéren elért nyereségéről" - vélekedett Arcsil Gegesidze, a nemzetközi és biztonságpolitikai tanulmányok grúz intézetének munkatársa.