Kettészakadt a román Nemzeti Liberális Párt
További Külföld cikkek
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Stolojan volt a kilencvenes évek elején Románia miniszterelnöke, később - egészen 2004-ig - a liberális párt elnöki funkcióját töltötte be. Liberális pártja a 2004-es helyhatósági, parlamenti és elnökválasztások előtt választási egyezséget kötött az akkor Traian Basescu, Románia jelenlegi államfője által vezetett Demokrata Párttal (PD), megalakítva az Igazságosság és Igazság (D.A.) elnevezésű liberális-demokrata szövetséget. Ennek Stolojan lett a vezetője, akit a D.A. saját államfőjelöltjének állított.
Még a választások előtt azonban fordulat történt: Stolojan "egészségügyi okokra" hivatkozva lemondott a jelöltségről, átengedve a terepet Basescunak, aki 2004 decemberében diadalt is aratott az elnökválasztáson. Államfői beiktatása után Basescu a liberális Stolojant tette meg saját tanácsadójává. Csakhogy - szinte rögtön a választások után - Basescu és a liberális Tariceanu miniszterelnök (valamint a demokrata és a liberális párt) között politikai küzdelem bontakozott ki, amely mind a mai napig tart.
Stolojan az elmúlt két évben több liberális politikussal együtt nyíltan és rendkívül élesen bírálta a PNL vezetőségét. Leginkább azt kifogásolták, hogy Tariceanu elutasította a PD-vel való összeolvadást. A Traian Basescu államfőt elnöki székbe juttató párt a közvélemény-kutatásokon jócskán a PNL fölé került, ez is tápot adott a bírálóknak ahhoz, hogy minél hangosabban követeljék Tariceanu távozását a PNL éléről.
Tariceanuék végül drasztikus eszközhöz nyúltak, és kizárták Stolojant, valamint vele együtt a korábban szintén pártelnöki tisztséget ellátó Valeriu Stoicát is. Stolojanék az új alakulatot Liberális Demokrata Párt (PLD) néven szeretnék bejegyeztetni. Egyelőre 11 ezer taggal rendelkeznek, de ami a legfontosabb, hogy soraikat 29 törvényhozó is erősíti.
Romániában egyébként is rendkívül feszült a belpolitikai helyzet azóta, hogy a hét végén a Konzervatív Párt bejelentette: kilép a kormánykoalícióból. Jelenleg a két fő kormánypárt, a demokraták és a Tariceanu-féle liberálisok éppen arról vitatkoznak, hogyan osszák el a konzervatívok távozásával megürült kormányzati helyeket.
A csütörtöki román lapok tudni vélik, hogy Stolojanék azért nem várták meg a PNL-en belüli feszültség feloldására hivatott januári tisztújító pártkongresszust, mert attól féltek, hogy a konzervatívok kilépése után folytatott koalíciós tárgyalások során Basescu és Tariceanu kiegyeznek az előre hozott választások ügyében, ennek a megállapodásnak az ára pedig Stolojanéknak az államfői kegyekből való ejtése lett volna.
Stolojan szerdán közölte, hogy nyitott a PD-vel való együttműködésre, és a D.A. Szövetség tagjainak tekintik magukat. A kormányzati tisztségek elosztása miatt Tariceanuékkal ismét hadi lábon álló demokraták pedig jelezték, hogy hajlandók együttműködni a PLD-vel. Stolojanék egyébként nyíltan elismerik, hogy célkitűzésük a demokratákkal való egyesülés.