Alvilág, politika, Szerbia
További Külföld cikkek
- Heten adták fel magukat a német rendőrségen a 2023-as antifa támadások miatt
- Egymást marják a nagyhatalmak az örök jég szigetéért
- Szijjártó Péter sokkal szorosabbra fűzné Magyarország és Románia viszonyát
- Botrány Csehországban: a tanítónő fegyverezte le az őt fenyegető diákot egy általános iskolában
- Már készül Románia a májusi elnökválasztásra, megkezdődött a külföldön élők regisztrációja
A boszniai Szerb Köztársaság fővárosában, Banja Lukában nemrég felrobbantottak egy belgrádi rendszámú Porschét. A tulajdonos fia "véletlenül" a híres Zeljko Raznatovic Arkan (ex háborús bűnös és maffiavezér) feltételezett merénylőjének védőügyvéde. A nemzetközi rendfenntartó erők szerint a városban több tucat olyan zsoldos tartózkodik, akik a "Tigrisek" néven elhíresült szabadcsapat tagjai voltak. Arkan kapitány leghűségesebb emberei sajátos módon így akarták figyelmeztetni a feltételezett vádlott ügyvédét.
Az alvilág összefonódása a szerb politikával már nem csak a szerbeknek szúr szemet. Az Egyesült Államok belügyminisztériuma pénteken elítélte annak a három aktivistának a letartóztatását, akik még kedden este kerültek összetűzésbe Marko Milosevicel, a jugoszláv elnök fiával Pozarevacban. A közleményben az elnök fiát az egyik legerősebb és leggazdagabb szerb maffiózónak nevezi, továbbá a szövegben kitérnek a Milosevic rezsim és a szerb alvilág összefonódására.
Független szerb hírforrások szerint az Ellenállás mozgalom tagjait az elnök fiának szórakozóhely előtt inzultálták fegyverrel a klub kidobói, akik mellesleg a Szerb Szocialista Párt tagjai. A városban, amely Milosevic szülővárosa, már többször voltak összetűzések a szocialisták és az Ellenállás tagjai között.
A városi kapitányság állítása szerint a három fiatalt jól ismerték deviáns viselkedésük miatt, ezért eljárást kezdeményeznek. A kormánypárt propagandagépezete pedig megpróbálja elhitetni a hűséges olvasóival, hogy a három fiatalt azzal bízták meg, hogy kivégezzék a szocialisták két aktivistáját, akik éppen az elnök gyermekének az alkalmazottai. A terrorista csoportnak és pszichopata bűnözőknek titulált mozgalom pedig az ország ellenségei irányítják.
Piszkos játszma a megmaradt értékek elkobzására?
A tavalyi évben a NATO csapások miatt az üzemanyaghiány okozott gondokat a mezőgazdaságban, most a már említett földművelésügyi rendelet. Az új utasítás szerint ugyanis a termelőszövetkezetek és a magángazdák minden megműveletlen hektár után 50.000-100.000 dinárig terjedő büntetést fizetnek majd az állami kasszába. A kisebb gyümölcs ültetvények és szőlőtőkék után a maximálisan kiszabható bírság 50 ezer dinár. Azokon a földeken, amelyeknek a besorolása értékesebb, a büntetés elérheti a 100 ezer dinárt is.
Jovan Babovic jugoszláv mezőgazdasági miniszter szerint erre a lépésre azért volt szükség, mert 250.000 hektár korábban megművelt földterület fekszik megműveletlenül. Ezt a luxust nem engedheti meg az ország, a földet ki kell használni, hogy nőjön a mezőgazdaság termelése. Azok, akik nem fizetnek, tíz évre föld nélkül maradhatnak, mivel a Földművelési Minisztérium tíz évre bérbe adja a renitens földjét.
Az ellenzék már most tiltakozik, és a kormányt hibáztatja a rossz agrárium helyzetéért. A termeléshez szükséges eszközök hiánya nem teszi lehetővé a földek teljes megművelését - mondják. Mások úgy vélik, hogy ez csak egy újabb piszkos játszma a megmaradt értékek elkobzására. A sok elszegényedett termelő eladja majd a földjét, ez az árak csökkenéshez vezet, amit a szűk körű elit fog kiaknázni.
A pékségek között is dúl a háború. Természetesen nem csak ezen a területen vannak égető gondok. A pékségek között is dúl a háború. Az állami kenyérgyártók a központi tartalékokból jutnak alapanyaghoz, míg a magáncégek kénytelenek drágábban megvásárolni a búzát, az olajat és a cukrot. Emiatt jelentős az árkülönbség, de az állandó keresletet nem tudják kielégíteni az olcsó állami pékségek.
A standart 600 grammos kenyerek ára az állami boltokban 3 dinár. De ebből általában nagyon kevés kerül ki a polcokra sokkal inkább jellemző a magánpékségek 8-9 dináros ára. És hogy mire elég ez Szerbiába, azt igazán csak az életművész átlagnyugdíjasok tudnák elmondani, akiknek körülbelül 900 dinár folyósít az állam. Persze a 40-50 napos késéssel érkező nyugdíjig is ki kell húzni valahogy.
Mindez Szerbia a bombázások után egy évvel. A kisembernek idén sem lett jobb a helyzete. És csak abban reménykedik, hogy a jövő nem lesz rosszabb.