Felbomlott az iraki egységkormány
A legfontosabb szunnita politikai csoport, az Iraki Egyetértés Frontja szerdán bejelentette, hogy hat miniszterével kilép a kormányból, írja a BBC. A szunniták kilépése érzékenyen érinti a kormány hitelességét, mivel eddigi retorikájában fontos elemet jelentett a nemzeti egységre hivatkozás.
Távozásukat többek között azzal indokolták, hogy a síita vezetésű kormányzat nem teljesítette kéréseiket, beleértve a különböző milíciák elleni komolyabb fellépést, és a biztonsági intézkedések szigorítását.
Az utóbbi időben több szópárbaj is kialakult a síita és szunnita politikusok között. Pénteken még a kormányszóvivő vádolta azzal a Front képviselőit, hogy szándékosan hátráltatják a kormány munkáját.
"A kormány nem hagy fel arrogáns viselkedésével, nem hajlandó megváltoztatni az álláspontját, és elzárkózott bármilyen értelmes reform elől, amelyre Irak megmentéséhez szükség lenne" - regált a vádakra Ráfia al-Iszávi, a Front egyik vezetője.
Ez a második alkalom, hogy fontos miniszterek távoznak az iraki kormányból. Áprilisban a Muktada al-Szadr radikális síita hitszónokhoz hű öt miniszter távozott tiltakozásul, hogy a miniszterelnök megtagadta, hogy pontos határidőhöz kösse az amerikai csapatok kivonását.
A szunniták mostani döntésében a The New York Times szerint szerepet játszhatott, hogy az iraki tisztviselők jelentése alapján júliusban több mint 1600 civilt öltek meg az országban, ez pedig egyharmados emelkedés az előző hónaphoz képest.
Ezzel szemben az amerikai hadsereg szerint az amerikai áldozatok száma idén a múlt hónapban volt a legalacsonyabb, de ez így is 80 katona halálát jelenti.