Ismét elkötöttek két hajót a szomáliai kalózok
Szomáli kalózok hatalmukba kerítettek két hajót kedden az Ádeni-öbölben, közölték tengerészeti források. Az egyik hajó egy török szállítmányozási vállalat 100 méter hosszú konténerszállítója, a másik a TOTAL francia olajcég vontatója. Fedélzetükön különböző állampolgárságú legénység van.
Az idén elrabolt több mint ötven hajó közül a kalózok kezén volt a keddi akció előtt még 14, köztük egy eredetileg százmillió dollárt érő rakományt szállító szaúdi szupertanker, és egy harckocsikkal és más nehézfegyverekkel megrakott ukrán teherhajó.
Az ENSZ kábítószer és Bűnügyi hivatala (UNODC) igazgatója további nemzetközi összefogást kért a tengeri rablók ellen. Azt a - szerinte a Karib-tengeren már bevált - módszert ajánlotta, hogy a térségbe küldött hadihajókra telepítsenek rendőrtiszteket, fogják el a kalózokat, és a rendőrök hazájában állítsák bíróság elé őket. "A kalózokat nem lehet fellógatni az árbocra, nem lehet arra kényszeríteni őket, hogy egy deszkáról a tengerbe ugorjanak, és öngyilkosok legyenek, sem egyszerűen a vízbe hajítani őket” mondta Antonio Maria Costa a régmúlt módszereire utalva.
Az igazgató a térség part menti országait (Dzsibutit, Kenyát, Tanzániát és Jement) bízná meg az igazságszolgáltatás feladatával. Kenya maga is nagyobb összefogást követel, mert a kalózkodás a saját kikötői forgalmát veszélyezteti. Vezérkari főnöke közölte, hogy fokozzák a tengeri és légi járőrözést, de csak a saját partjaik mentén.
A regionális együttműködés a lényeg, mondta a tábornok, aki példaként említette Indonézia, Malajzia, Szingapúr és Thaiföld sikeres összefogását a Malaka-szorosban, ahol a felére csökkentették a tengeri rablótámadások számát.