Tengeralattjáróval bővült az orosz atomflotta

2007.04.15. 14:20
Oroszország három évvel ezelőtt kezdte felépíteni új generációs flottáját, régebbi hajói ugyanis még mind a Szovjetunió összeomlása előtt készültek. Az új flotta első tagja a vasárnap vízre bocsátott Jurij Dolgorukij atommeghajtású tengeralattjáró.

Az új generációs Borej (boreas, északi szél) osztály első tagjának, a Jurij Dolgorukij tengeralattjárónak a vízre bocsátása sokat késett az eredeti tervhez képest. Az 1990-es évek kaotikus belpolitikai és gazdasági viszonyai között egy ideig problematikus volt az állami finanszírozás, a hajóépítő ipart pedig elhagyta sok jó szakember, így a jármű 1996-ban elkezdett építése 12 évig tartott. Közben több súlyos baleset is ért orosz tengeralattjárókat. Vlagyimir Putyin elnök lendítette fel ismét a tengeralattjáró-flotta fejlesztését.

Elemzők szerint a Jurij Dolgorukij rendszerbe állítása, amely 2008-ra várható, része az orosz tengeralatti támadóerő növelésére irányuló programnak. Szergej Ivanov, a hadiipart irányító első miniszterelnök-helyettes, a haditengerészet parancsnokai és a Kreml több tanácsadója is részt vett a vízre bocsátási ünnepségen. Ivanov szerint ez Oroszország első stratégiai tengeralattjárója.

A nagyon csendesen közlekedő, Borej osztályú tengeralattjárók 12 darab SS-NX-30 (Bulava) típusú interkontinentális ballisztikus rakétát hordoznak, amelyeknek több robbanótöltetű fejrészük van. Mindazonáltal ennek a 8000 kilométer hatótávolságú rakétának több tesztje is kudarcba fulladt eddig. A Moszkvát védő szláv hercegről elnevezett új búvárhajó merülési mélysége 450 méter, és 107 fős legénység szállítására képes.

Az osztály második tengeralattjáróját, az Alekszandr Nyevszkijt 2004-ben, a harmadikat, a Vlagyimir Monomahot 2006-ban kezdte el építeni a Szevmas, amely 2015-ig várhatóan öt ehhez az osztályhoz tartozó tengeralattjárót ad át. Oroszországnak van a második legnagyobb tengeralattjáró-flottája az Egyesült Államok után.