További Külföld cikkek
- Autó hajtott egy németországi karácsonyi vásárba, rengeteg a sérült
- Utolsó nemzetközi útjára indul Joe Biden, Ferenc pápával is találkozik
- Órákon belül leállhat az Egyesült Államok kormányának finanszírozása
- Szlovákia megtorló intézkedéseket fontolgat karácsonyra Ukrajnával szemben
- Orbán Viktor: Régóta érdekünk volt, hogy Románia velünk együtt élvezze a schengeni övezet előnyeit
,,E szobrok megőrzése ellentétes lenne az iszlámmal, megsemmisítésük pedig épp az iszlám parancsa" - érvelt Mohammed Omár. ,,Egyesek hisznek e szobrokban, és imádkoznak hozzájuk - folytatta a vezető - és köztudott, hogy egy iszlám országban nincs helye a vallásszabadságnak". "Ha viszont az emberek azt mondják, hogy itt nem hitről van szó, akkor csak köveket törünk össze " - érvelt továbbá a mollah.
|
Érdekes fejlemény, hogy az ugyancsak iszlám Irán is elítélte szerdán a tálib mollah esztelen ötletét. Irán kérte az UNESCO-t, hogy lépjen fel az emberiség kincseinek védelmében. ,,Az egész emberiség közös kincsét jelentő Buddha-szobrok elpusztítását épp úgy elítéljük, amint elítélnénk az indiai Tadzs Mahal lerombolását" - idézte az AFP az iráni kulturális minisztérium műemlék-felügyeletét. Az UNESCO és Irán mellett az Egyesült Államok, Franciaország és a túlnyomórészt buddhista lakosságú Thaiföld is kérte Afganisztánt, hogy ne hajtsák végre a szobrokra kimondott ,,halálos" ítéletet.
Afganisztán Buddhista központ volt
Afganisztán a XI. század előtt - mielőtt megtörtént volna a muzulmán hódítás - nagy buddhista központ volt, és így otthona számos, nagy múltú mesterműnek. A terület fontos kozmopolita csomópont volt, hiszen a selyemút mentén virágzott a kultúra, a gazdagság. Az értékek között vannak a lerombolásra ítélt, monumentális bamijáni Buddha-szobrok, melyek a legnagyobbak a világon.
A ,,legtisztább" muzulmán ország
Húsz év háború után az ország jelenlegi vezetői azok a tálibok, akik megvalósították a ,,legtisztább muzulmán" államot. ,,Legtisztább" alatt azt értik, hogy az iszlám ,,szelleme" az élet minden területét átjárja. Hitük szerint mindenki gonosz, aki nem velük van, ideértve a nemzetközi szervezeteket is. A sajtó gyakorlatilag teljes mértékben a kormány propagandáját szajkózza. Afganisztánban természetesen tiltott az internet használata is.
Az afgán egyszerűségre jó példa, hogy a börtönbüntetést hamar kiszabják: Dorothée Olliéric, a francia France 2 televízió munkatársát például csak azért csukták le, mert nőkkel készített interjút. A nemek közötti különbségre még példa annak a tizenéves pakisztáni pastu lánynak az esete, akit a falu vénei azért ítéltek halálra és lőttek agyon, mert egy idegen megerőszakolta.