Halálos áldozata is van a tallinni zavargásoknak

2007.04.27. 08:00
A II. világháborús emlékmű átépítése akkora indulatokat gerjesztett Észtország fővárosában, hogy a békés tiltakozás zavargásokba torkollt. A többségében ittas fiatalok feldúlták az egész tallinni belvárost, az összecsapásoknak egy áldozata volt, negyvenhárman pedig megsérültek.

Egy halottja és 43 sebesültje volt a tallinni zavargásoknak, amelyek az észt főváros második világháborús szovjet hősi emlékművének áttelepítése kapcsán robbantak ki - jelentette be pénteken az észt állami televízióban Tallinn rendőrfőnöke. Raivo Kuut szerint az áldozat kórházba szállítása után halt meg, további részleteket nem közölt.

Háromszázan őrizetben

Az összecsapásokban több mint 300 személyt vettek őrizetbe. Ezek voltak a legsúlyosabb erőszakos cselekmények az országban Észtország függetlenségének 1991-es kikiáltása óta.

Közben a Baltic News Service arról adott hírt, hogy befejeződött az emlékmű kitelepítése Tallinn központjából és azt titkos helyre szállították. Az észt hatóságok által kiadott közlemény hangsúlyozta: a kormány célja megakadályozni a további rendbontásokat, "amelyek komoly veszélyt jelentenek a polgárok jólétére és javaira."

Az áthelyezés célja a helyi szervek szerint az emlékmű alatti terület átkutatása a háború alatt meghalt katonák maradványai után. A tervet Moszkva és az észtországi orosz kisebbség egyaránt támadta. Oroszország az emlékművet mindazok előtti tisztelgésnek tekinti, akik részt vettek a második világháborúban a fasizmus legyőzésében, sok észt viszont az 50 évi szovjet megszállás fájdalmas emlékét látja benne.

Ittas tilatkozók

A korábbi hírek szerint az emlékműhöz vonult tiltakozók - többségében fiatalok, akik közül sokan ittasak voltak - kora este törni-zúzni kezdtek, szinte a teljes tallinni belvárost feldúlták. A rendőrség villanógránátokkal és vízágyúval próbálta megfékezni a zavargást, szemtanúk szerint könnygázt is bevetettek.

Éjféltájban Juri Pihl észt belügyminiszter az ETV televízióban bejelentette, hogy a hatóság ura a helyzetnek, de egy órára rá újabb összetűzésekről érkeztek hírek. A rendőrségi szóvivő szerint a rendzavarásnak vajmi kevés köze volt a szovjet emlékmű áthelyezéséhez.

Az észtországi lakosság egyharmadát kitevő orosz ajkúak számos csoportja fogadkozott korábban, hogy megakadályozza a jobbközép tallinni kormány tervének végrehajtását, miszerint az emlékművet - egy szovjet katonát ábrázoló bronzszobrot - és a hozzá tartozó sírkertet áttelepítik a belvároson kívüli katonai temetőbe. Csütörtökön a nap első felében alig ötven tüntető gyűlt egybe az emlékmű közelében, s a kis csoport is csak a kivezényelt rendőrök szidalmazására szorítkozott. Késő délutánra azonban mintegy ezerre, egyes becslések szerint több ezerre nőtt a tiltakozók száma. A rendőrség és a különleges biztonsági erők ekkor kettős élő gyűrűt vontak a már fémkerítésekkel körülvett emlékmű köré. A tüntetők egyes csoportjai este megpróbálták áttörni a kettős gyűrűt, de a rendőrség gumibottal és gázspray használatával visszaszorította őket.

Diplomáciai vihar

Az Észtországhoz fűződő diplomáciai kapcsolat megszakítását készül javasolni Vlagyimir Putyin elnöknek az orosz felsőház, miután a tallinni szovjet hősi emlékművet kitelepítették a belvárosból. "Elég a halottak, a második világháborúban elesettek emlékművének megcsúfolásából" - jelentette ki péntek délelőtt Szergej Mironov felsőházi elnök az orosz szenátorok tapsa közepette.

Mironov javaslatára, amelyet szenátortársai egybehangzóan támogattak, a szövetségi tanács még pénteken olyan határozatot fogadhat el "a felszabadítók tallinni emlékművének lebontásával és meggyalázásával" kapcsolatban, amelyben a diplomáciai kapcsolatok megszakítását ajánlja Putyin elnöknek - jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva kegyeletsértőnek és indokolatlannak nevezte a tallinni döntést és közölte: komoly következményei lesznek Oroszország és Észtország kapcsolataira nézve.