Grúz támadás érte Dél-Oszétiát
További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
Moszkvai idő szerint este 9 órakor kezdődött grúz fegyveresek támadtak meg határ menti déloszét állásokat, az első jelentések szerint az akciónak három halálos áldozata és hét sebesültje volt. A déloszét erők visszatámadtak. A válaszunk Tbiliszi agresszív cselekményeire nagyon kemény lesz és nagyon érzékenyen érinti Grúziát, mondta Kokojti az Interfax orosz hírügynökségnek. "Fenntartjuk magunknak a jogot, hogy csapást mérjünk grúz városokra" - jelentette ki, hozzátéve, hogy ehhez megvannak az eszközeik.
A grúz támadás néhány órával azután indult, hogy nap közben öt grúz rendőr sebesült meg az alig egy megyényi Dél-Oszétiában egy út menti akna robbanásában, és az incidens nyomán tűzpárbaj robbant ki. A senki által el nem ismert, de Moszkva támogatását élvező köztársaság hatóságai visszautasították Tbiliszinek azt a vádját, hogy ők telepítették volna az aknát. Egy órával a grúz mesterlövészek által indított összehangolt támadás után a déloszét elnök már arról számolt be, hogy egy aknavetős szakasz célzott tűz alá vette a "főváros", Chinvali déli és északi részét. Kokojti a támadásért felelőssé tette ugyanakkor az Egyesült Államokat és Ukrajnát is, amelyek nemrég összesen 160 mesterlövész puskát adtak el Tbiliszinek.
"A helyzet nagyon kiéleződött" - mondta előzőleg a Grúziától a 90-es évek elején háborúban elszakadt terület belügyminisztere, Mihail Mindzajev az orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva. Mindzajev hozzátette, hogy a déloszét határ mentén jelentős grúz fegyveres erőt vontak össze, ezért Chinvaliban a köztársaság elleni területfoglaló támadásra számítanak, és teljes harckészültségbe helyezték belügyi erőiket. A déloszét sajtóbizottság vezetője, Irina Gaglojeva néhány perccel korábban telefonon azt közölte, hogy támadás érte a Chinvali északi részén lévő menekültszállást is. A szóvivő szavai szerint az esti grúz támadás első órájában három ember vesztette életét, további heten pedig megsebesültek.
Az orosz békefenntartó erő és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szerevezet (EBESZ) megfigyelő missziójának ellenőrei még az este kivonultak néhány helyszínre, hogy rögzítsék a támadás körülményeit, s az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentései szerint megállapították, hogy a grúz katonák a tűzszüneti vonal közelében az elmúlt hetekben kiépített új lőállásokból nyitottak tüzet a dél-oszét állásokra.
Dél-Oszétia (északon) és Abházia (nyugaton) egyaránt a Szovjetunió szétesése után, az 1990-es évek elején megvívott véres háborúban szakadt el Grúziától. A tűzszüneti megállapodások nyomán mindkét konfliktusövezetbe Oroszország telepített békefenntartó erőt a Független Államok Közösségének (FÁK) jóváhagyásával. A két szakadár tartomány körüli helyzet 2004-ben romlott meg drámaian, miután Grúziában Mihail Szaakasvili elnök vezetésével Nyugat-barát kormány került hatalomra, s feladta a kaukázusi ország külpolitikájának hagyományos orosz orientációját. A NATO-hoz és az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó tbiliszi vezetés azzal vádolja Moszkvát, hogy az Abháziának és Dél-Oszétiának nyújtott gazdasági, katonai és adminisztratív támogatása valójában a két terület Oroszországhoz való csatolására irányul, ezért az orosz békefenntartók nemzetközi rendőri erőkkel való leváltását követeli.