A thai hadsereg lemondásra szólította a kormányt
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: A közép-európai térség az európai gazdaság motorjává vált
- Szélsőbaloldali tüntetők demonstráltak a brüsszeli Magyar Háznál a Fidesz egyik szövetségese miatt
- Börtönbüntetést kér az ügyészség Marine Le Penre
- Robbanások rázták meg a brazil legfelsőbb bíróság épületét
- Baleset érte a lengyel elnököt, részlegesen elvesztette az egyik ujját
Lemondásra és a parlament feloszlatására szólította a kormányt a thaiföldi hadsereg főparancsnoka. Anupong Paocsinda tábornok tagadta, hogy ez újabb puccskísérlet lenne - bár az események kísértetiesen hasonlítanak a két évvel ezelőtti puccs idején történtekre.
A hadsereg főparancsnoka az ellenzékhez is szólt, arra kérte a kormányellenes tüntetőket, hogy oldják fel a bangkoki nemzetközi reptér blokádját. Az ellenzékiek az éjszaka szállták meg a repteret, ahol emiatt ma teljesen szünetel a légiközlekedés, legalább háromezer turista rekedt az épületben - evakuálásuk időközben megkezdődött.
Az ellenzék azért szállta meg a repteret, mert az ország miniszterelnöke, Szomcsaj Vongszavat szerdán érkezett volna oda Peruból, ahol az ásziai–csendes-óceáni országok csúcstalálkozóján vett részt. Szomcsaj végül a hírek szerint az ország északi részén - pártja fellegvárában - landolt.
A thaiföldi politikai válság gyakorlatilag 2006 óta tart. 2006-ban indultak eljárások az ország akkori miniszterelnöke, Thakszin Sinavatra ellen korrupció és szavazatvásárlás gyanújával. A hadsereg 2006. szeptember 19-én puccsot hajtott végre. 2007. december 23-án új választásokat tartottak, ezen az elűzött miniszterelnök szövetségesei szereztek többséget.
Az ellenzék azonnal támadta a frissen megválasztott új miniszterelnököt, Szamak Szundaravedzs, akit Thakszin kesztyűbábjának neveztek, a Thakszin betiltott pártja helyett létrehozott PPP-t pedig választási csalással vádolták. Ez ügyben bírósági eljárás is indult a PPP alelnöke ellen. Időközben Thakszin ellen is eljárások indultak, a volt miniszterelnököt egy földeladási ügyben - neje jutott igen kedvező áron állami földterületekhez - bűnösnek is találták és két év börtönre ítélték.
2008. májusában az ellenzék tömegdemonstrációkba kezdett Szamak eltávolításáért. Az erőszak augusztusban kulminálódott, az ellenzéki PAD ekkor foglalta el a kormánypalotát és vonta blokád alá a parlamentet - Szamak egy parlamenti ülés után csak a kerítésen átmászva jutott ki az épületből. Szeptember 19-én Szamak végül lemondott, de a PPP megtartotta hatalmát, a miniszterelnöki posztot Szomcsaj Vongszavat vette át, a kormány pedig a megszállt kormányzati palota helyett Bangkok régi nemzetközi repterére tette át székhelyét. A thai ellenzék kedden ezt is blokád alá vonta.
A tiltakozások viszont egyre erőszakosabbá váltak, mivel egy ideje már a kormánypárt hívei is demonstrálnak. Kedden ellenzéki hívek pisztollyal lőttek kormánypártiakra, akik később kézigránátokat dobtak az ellenzékiek közé. Ekkor érezte úgy a hadsereg, hogy eljött az ideje a beavatkozásnak - bár ez egyelőre csak felszólításokat jelent.
A kormány eddig ódzkodott a hadsereg bevetésétől - a rendőrség a kormány ellenőrzése alatt áll, a hadsereg viszont független tőle, és inkább a királypárti-középosztálybeli ellenzékhez áll közelebb -, mivel a hadsereg közbelépése minden bizonnyal a jelenlegi hatalom bukását okozná. Egyes elemzők szerint a kormány kifárasztásos taktikát folytat, inkább hagyja, hogy az ellenzékiek megszállják a kormányzati épületeket, hátha idővel kifulladnak a tiltakozások.