Koreák között félúton
További Külföld cikkek
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
A vegyes fennhatóságú, különleges státuszú területen 1976-ban, egy véres incidens miatt megtiltották a demarkációs vonal átlépését. A biztonsági előírások végletes szigorításának következménye a "határ" két oldalán egymástól olykor csak karnyújtásnyira álló fegyveresek világszerte ismert képe. A megdöbbentő látvány, a formálisan fennálló hadiállapot hideglelős atmoszférája és az úticél történelmi szerepe mellett komoly vonzerő a röpke bepillantás lehetősége Észak-Koreába. Az út tapasztalatai alapján ebben bízhatnak az utakat szervező cégek is. A világhálón böngészve számos ajánlatot találhatunk, nem csak koreai irodáktól.
Felhevülés
Tekintse meg képeinket! |
Indulás után az idegenvezető a zóna történetének tömör ismertetésén felül kifejti nézeteit az újraegyesítésről, megemlítve az érem "másik oldalát" is. A békefolyamat záróaktusának megítélése távolról sem egyöntetűen pozitív a déliek - elsősorban a fiatalok - körében, a megvalósulásával várhatóan bekövetkező tetemes gazdasági hátrány és a tömeges belső migrációból eredő társadalmi feszültség nem megkerülhető kérdés. A guide közben kikéri az utazók véleményét is, kevés sikerrel.
Az első megálló - még a DMZ-n kívűl - az odusani Egyesítés Háza, ahol a magaslatról távcsővel északi földművesek, katonák, propagandafalu és a világ legmagasabbnak mondott zászlórúdja látható. Az objektumon belül a két ország diplomáciai erőfeszítéseinek bemutatásán kívül többek között egy átlagos északi otthont, tantermet valamint mindennapi használati cikkeket állítottak ki (hanglemez, pénz, ruhák stb.), a pamflet szavaival: "...a firsthand look into the North". Itt, ha kedvünk tartja, szuvenírt - például népdalkazettát, alkoholt - is beszerezhetünk.
Tűzközel
A zónába lépés után ENSZ-busz viszi az utazókat a Közös Biztosítású Területre (KBT), az 1976-ban szerencsétlenül járt amerikai tisztek egyike után elnevezett Bonifas bázisba. Itt már érezhető az utólag aligha magyarázatra szoruló éberség. Az ENSZ parancsnoksága alá tartozó egységre különösen nagy nyomás nehezedik, mivel a helyőrség - csupán pár száz katonával - az első ütközőpont fegyveres támadás esetén. Ezt a szcenáriót tartja legvalószínűbbnek az a maroknyi fanatikus dél-koreai, akik a DMZ alatt vájt, tankoknak is elég nagy alagutakat - ezekhez is indítanak utakat - kutatja több mint tíz éve.
A továbbindulás előtt korrekt előadást ülhetünk végig, majd egy felelősségvállaló nyilatkozatot kell aláírnia mindenkinek. Ennek értelmében a KBT területén a félreérthető (vagy éppen félreérthetetlen) gesztusok, a hangoskodás, az északi katonák bármilyen ingerlése tiltott, és ezt érdemes komolyan venni. A túrának ebben a szakaszában a látogatók csak párokba rendeződve haladhatnak, és a kísérők nem díjazzák, ha valaki önállósítani akarja magát. A kamerával is csínján kell bánni. A legemlékezetesebb hely következik, egy toronyból látni - és fényképezni - lehet a szemünk elé táruló "másik" oldalt.
"Az északiak megfélemlítése"
Klikk a képre! |
A KBT után páncélozott harckocsi kiséri a menetet egy darabig, Szöul irányába. Mielőtt a zónát elhagynánk, a buszból pillantást vethettünk a Nincs Visszaút nevet viselő hídra, ahol a hadifogolycsere lezajlott: az északi katonák választhattak a hazaút vagy a déli oldal között (kínai fegyvertársaik az anyaország helyett Tajvan mellett is dönthettek). A déliek közül aki úgy gondolta, végleg az ellenoldalon maradhatott. A sorsfordító lépés családok szétszakadásának tömegéhez vezetett, amit a közelmúltban - némi látványdiplomáciai mellékízű - családlátogatások szervezésével igyekeztek orvosolni.
Élménykoktél
A hét-nyolc órás túra vegyes benyomásokat kelthet. A hadieszközök, katonák közvetlen közelsége veszélyérzetet kelt, holott kis valószínűséggel lennénk "rosszkor, rossz helyen". De nehéz szabadulni attól a gondolattól is, hogy egy nagyszabású, hatásvadász valóságshow vendégei vagyunk.
Az eltelt fél évszázad kedvezményezettje a természet; a terület állat- és növényvilága a fegyverszüneti állapot fennállása óta lényegében háborítatlan. Míg madártávlatból a szituáció békés, emberközelből már kevésbé: becslések szerint ezidőtájt mintegy kétmillió katona vár bevetésre készen az övezet két oldalán.
|