Levadászták a zavargókat Tibetben
További Külföld cikkek
- A rendőrségtől kért segítséget egy kisfiú, miután kifogott rajta a házifeladat matekból
- Marcel Ciolacu nyerhetett, Elena Lasconi lehet a második a román elnökválasztás első fordulójában
- Egy gyilkossági kísérlet miatt több száz rendőr volt készültségben Londonban
- Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
- Több mint húsz órán át próbálták menteni a kajakozót, végül amputálták a lábát
A kínai rendőrség 953 embert vett őrizetbe, akiket azzal gyanúsítanak, hogy részt vettek a márciusi tibeti zavargásokban, közölte a tibeti tartomány vezetője. Csiangpa Puncog, a tibeti autonóm körzet kormányának feje sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az őrizetbe vettek közül 403 fő ellen elfogatóparancsot adott ki már korábban az ügyészség, ellenük várhatóan vádat is emelnek.
A kormányzó szerint a zavargásokban részt vettek csak a tibetiek jelentéktelen részét teszi ki, és a tiltakozásokban részt vett szerzetesek is csak a buddhista papság igen csekély részét képviselik. Csiangpa Puncog szerint 362 ember önként jelentkezett a rendőrségen. 328 embert csekély vétségük, illetve jó magaviseletük miatt már elengedtek.
A tartományi vezető megerősítette: az eredeti terveknek megfelelően elviszik Tibetbe az olimpiai lángot. Csiangpa Puncog ugyan azt mondta, hogy várhatóak a láng tibeti útja során "szabotázsakciók a függetlenségiek részéről", ennek ellenére bízik abban, hogy az út sikeres lesz. "Az olimpiai játékok kínai rendezése számukra olyan lehetőség a zavarkeltésre, amilyen nem lesz még egy száz éven belül. Ugyanakkor Tibet minden etnikai csoportja büszke lesz a fáklyára. Útvonalát aprólékosan előkészítettük" - mondta Csiangpa.
Az olimpiai láng kétszer halad át Tibeten: először májusban, amikor felviszik a Mount Everestre, a világ legmagasabb csúcsára, majd júniusban érkezik meg Lhászába.
Gondok Tibetben
Kína Tibet spirituális vezetőjét, a dalai lámát vádolta az erőszakba torkollott lhászai tüntetések miatt. A márciusi zavargás más, nagyobb tibeti kisebbség lakta kínai országrészekre is átterjed. Az 1959 óta indiai száműzetésben élő dalai láma tagadta a vádakat.
Kevin Rudd ausztrál kormányfő kínai látogatásának első napján, szerdán egyetemisták előtt mondott beszédében kijelentette: "Ausztrália a legtöbb országhoz hasonlóan elismeri Kína Tibet feletti fennhatóságát, de úgy véljük, el kell ismerni: jelentős gondok vannak az emberi jogokkal". A jelenlegi tibeti helyzet minden ausztrált nyugtalanít - mondta Rudd, hozzátéve, hogy párbeszéd útján kell megoldást találni a problémákra.
Szerdán érkezett Tibettel kapcsolatos hír az is, hogy buddhista szerzetesek zavarták meg a pekingi kormány által nyugati újságíróknak szervezett sajtókörutat a nyugat-kínai Kanszu (Gansu) tartományban. Az Új-Kína hivatalos hírügynökség beszámolója szerint a hsziahei (Xiahe) Labrang kolostorból való szerzetesek akciója hasonló volt ahhoz, amelyet két héttel ezelőtt Tibet fővárosában, Lhászában szerveztek a Peking által szigorúan ellenőrzött médialátogatás alatt.
Az Új-Kína ugyan csak annyit közölt, hogy a rendzavarás csupán rövid ideig tartott, szemtanúk szerint a tibeti zászlókkal megjelenő szerzetesek az újságírók előtt követelték a dalai láma hazatérését és hangsúlyozták: nem akarnak függetlenséget, csupán az emberi jogok tiszteletben tartását szeretnék elérni. Elmondták továbbá, hogy több szerzetest továbbra is őrizetben tartanak a kínai hatóságok és hogy Hsziahe tele van fegyveres, civil ruhás ügynökökkel.