Titkos izraeli-szaúdi tárgyalások Iránról
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Az Európai Uniónak szüksége van a Nyugat-Balkánra
- Felháborodást keltett Emmanuel Macron döntése, megbukhat a francia kormány
- Ausztriában és Olaszországban ismét havazik
- Hamarosan forgalomba kerül a Szabadka-Újvidék gyorsvasút
- Felhőszakadás és heves áradások sújtották Bosznia nagy részét, legalább 14 ember meghalt
Ehud Olmert izraeli kormányfő az utóbbi hetekben II. Abdalláh jordániai király ammáni palotájában titokban találkozott magas rangú szaúdi tisztségviselőkkel, jelentette csütörtökön a Jediót Ahronót izraeli napilap. A beszámoló szerint a találkozót a király és Meir Dagan, a Moszad izraeli hírszerző szolgálat vezetője szervezte meg. Olmert kabinetfőnökével, Jórám Turboviccal és katonai attaséjával, Gadi Samni tábornokkal együtt az egyik éjszaka utazott helikopteren a jordániai fővárosba.
A többórás tárgyalás fő témája az iráni atomprogram veszélyei voltak, de szóba került a síita terrorizmus terjedése a térségben. Olmert és szaúdi tárgyalópartnerei, akiknek kilétét a Jediót Ahronót nem közölte, megállapodtak abban, hogy a hírszerző szolgálatok együttműködnek Teherán atomprogramja ügyében. A miniszterelnök a tárgyalásokon kijelentette, hogy semmilyen gesztust nem tesz a palesztinoknak addig, amíg kormányukat a szélsőséges Hamász vezeti, és amíg szabadon nem engedik a júniusban túszul ejtett Gilád Salit izraeli tizedest.
Nem ez volt az első
Másfél héttel ezelőtt a Jediót Ahronót már beszámolt arról, hogy Olmert nem sokkal korábban találkozott a szaúdi királyi család egyik tagjával, a miniszterelnök ezt később tagadta, arra viszont kétértelmű választ adott, hogy más szaúdiakkal tárgyalt-e. „Nem találkoztam a szaúdi királlyal, és mással sem, aki szenzációt jelenthetne a médiában” – fogalmazott Olmert a lap online kiadásában megjelent interjúban.
A Haarec című izraeli lap értesülései szerint az első találkozót szeptember 13-án tartották a rijádi királyi palotában. Olmert a lap újságírójának kérdésére ugyanakkor mindössze annyit válaszolt: „Nem muszáj minden kérdésre válaszolnom”. Szaúd-Arábia határozottan tagadta, hogy tisztségviselői bármilyen izraeli tisztségviselővel kapcsolatba léptek volna.
Békemegállapodás és normalizálódó kapcsolatok
A találkozó hátterében a libanoni konfliktus állhat, bár a szaúdiaknak soha nem voltak diplomáciai kapcsolatai Izraellel. A 34 napig tartó háborúskodás után azonban Szaúd-Arábiával együtt Egyiptom, Jordánia és Szíria egyaránt a béketárgyalások újrakezdését javasolta, hogy megakadályozzák hasonló konfliktusok kitörését a térségben.
A Jediót Ahronót szerint a miniszterelnök közölte a szaúdi tisztségviselőkkel, hogy Izrael szerint nem lehet tárgyalási alap Szaúd-Arábia közel-keleti békekezdeményezése, amelyet az arab országok 2002-es bejrúti csúcsértekezletükön fogadtak el közös álláspontjuknak. Eszerint ha Izrael az ENSZ 242. számú határozatának megfelelően kivonul az 1967 óta megszállva tartott arab területekről, és "kielégítő" módon rendezi a palesztin menekültek ügyét, akkor az arab országok békemegállapodást kötnek a zsidó állammal, és normalizálják vele kapcsolataikat.
Olmert közölte, hogy Izrael a palesztinokkal való tárgyalásokon az útitervnek nevezett békekezdeményezést tekinti alapnak, amelyet az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszoroszág alkotta közel-keleti kvartett dolgozott ki. Az útiterv független palesztin állam létrehozásáról szól, de 2003-as meghirdetése óta csak papíron létezik.