Néróhoz hasonlítják Tony Blairt az arabok

2007.07.20. 12:06
A Lisszabonban tárgyaló közel-keleti kvartett kiállt Tony Blair az izraeli-palesztin béketárgyalásokban betöltött különmegbízotti szerepe mellett. Blair a jövő héten Jeruzsálembe utazik, aztán Ramallahban palesztin vezetőkkel találkozik. Több arab újság katasztrofális döntésnek tartja Blair bevonását.

Kevesebb, mint egy hónappal kormányfői távozása után, Tony Blair a napokban a közel-keleti kvartett különmegbízottjaként tért vissza a nemzetközi politikába. Blair az izraeli-palesztin békefolyamatban fog szerepet játszani, a tervek szerint felkészíti majd a palesztinokat az államiságra. Feladatai közé tartozik majd a kormányzati munka fejlesztésének, az intézmények létesítésének és a segélyek koordinálásának a segítése - írja a brit Guardian.

A brit-orosz konfliktus is téma
A konferencia végén nyilatkozó Szergej Lavrov az új brit miniszterelnököt, Gordon Brownt okolta a kialakult brit-orosz konfliktusért, írja a CNN. Az orosz külügyminiszter szerint az új kormány próbál saját álláspontot kialakítani, miközben keresi a helyét. Hozzátette, hogy Nagy-Britannián áll meddig húzódik el a konfliktus. Hétfőn először Nagy-Britannia utasított ki négy orosz diplomatát és szigorította meg a vízumkiadásokat az oroszoknak, azzal az indokkal, hogy Moszkva nem hajlandó kiadni a Litvinyenko-gyilkosság elsőszámú gyanusítottját, Andrej Lugovojt, erre csütörtökön az oroszok is brit diplomaták kiutasításával válaszoltak.

A tárgyalássorozat egyik résztvevőjeként az amerikai külügyminiszter, Condoleeza Rice kiállt Blair mellett. "Ő egy nagyon képzett, tisztelt, történelmi alak, aki maximálisan elkötelezett a demokrácia és egy új Közel-Kelet felépítése mellett" - mondta. Ugyanakkor azt is világossá tette, hogy a korábbi brit miniszterelnök csak kiegészítő szerepet tölt be.

Blair hétfőn Jeruzsálembe hivatalos, később pedig Ramallahban találkozik majd palesztin vezetőkkel, az előzetes tervek szerint pedig ősszel még egyszer visszatér majd egy hétre. A jövő heti érkezése valószínűleg egybeesik majd az egyiptomi és a jordániai külügyminiszterek közös küldetésével. A két ország békeszerződést kötött Izraellel, de emellett a 21 tagú Arab Ligát is képviselik, ami azt akarja, hogy Izrael vonuljon vissza az 1967-es határai mögé a teljes békéért cserébe.

Blair hitelessége mínuszban

Izraelben örülnek, hogy Blairt is bevonták a tárgyalásokba, de az arab reakciók között a szkeptikustól kezdve van nyíltan ellenséges is. "George Bush meg akarta jutalmazni Blairt az arabokkal szembeni ellenséges viselkedéséért" - olvasható az egyik egyiptomi lapban. "Bush jelöltjének a támogatásával a kvartett katasztrofális döntéssel értett egyet."

"Ha lenne olyan díj, amelyik egy intézmény és egy egyén közös negatív hitelességéért jár, akkor a kvartett és Blair kapnák meg először. Kinevezni Tony Blairt, mint az arab-izraeli béketárgyalások különmegbízottját, olyan mintha Néró császárt tennék meg Róma főtűzoltójává"- írja a beiruti Daily Star újságírója.

A kvartett tárgyalásain Rice-on kívül részt vett még az ENSZ főtitkár Ban Ki Mun, az Európai Unió külpolitikai vezetője, Javier Solana és az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov. A négyektől azt várták, hogy támogatják George Bush felhívást egy nemzetközi közel-keleti békekonferenciára, amit szeptemberben tartanának az ENSZ-ben, az ötlet eddig azonban elég langyos fogadtatásra talált.