Eldugták a tanút a Scotland Yard elől
További Külföld cikkek
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Megszállhatja Ukrajnát a Nyugat, százezer békefenntartó érkezhet az országba
Soha nem állhat brit bíróság elé az az ember, aki megmérgezte polónium 210-zel Alekszandr Litvinyenko egykori KGB-ügynököt, mert a jog szerint az orosz állampolgárok nem kiadhatóak bírósági eljárások lefolytatására, írja a Guardian. Hétfő este megérkeztek a moszkvai Domogyedovó repülőtérre a Scotland Yard nyomozói, hogy személyesen hallgassák ki a lehetséges tanúkat, ám érkezésükkel együtt egyre több problémára derül fény, amelyekkel munkájuk során szembesülniük kell, így például bírósági és politikai akadályokkal. Oroszország és Nagy-Britannia között ugyanis nem létezik kétoldalú kiadatásról szóló szerződés. Az orosz ügyészség álláspontja szerint orosz állampolgárok csak Oroszországban állhatnak bíróság elé, bár a tárgyaláson részt vehetnek külföldi szakértők is. A jelenlegi helyzeten csak parlamenti döntés változtathat.
Nincs kiadatási egyezmény
Oroszország már több esetben megkereste a brit hatóságokat orosz állampolgárok kiadatásának ügyében, London azonban ellenáll, félelmeik szerint ugyanis ezek az emberek politikai okokból kerülnének bíróság elé, így várhatóan nem születne jogszerű ítélet. Köztük van például Borisz Berezovszkij multimilliomos, aki korábban együtt dolgozott Litvinyenkóval, és akit összeesküvés kitervelésével vádolnak Moszkvában, Ahmed Zakajev csecsen szeparatista, aki Litvinyenkóval szemközt lakott Londonban, valamint a Jukosz olajcég több volt vezetője is.
A 9 tagú brit nyomozócsoport érkezése éppen egybeesett azokkal a hírekkel, melyek szerint át kell vizsgálni Nagy-Britannia moszkvai nagykövetségén egy szobát, hogy nincs-e nyoma radioaktív szennyezésnek. A feltételezések szerint Andrej Lugovoj és Dimitrij Kovtun itt mondtak el részleteket a nagykövet helyettesének a Litvinyenkóval történt találkozójukról november 23-án. A BBC szerint Lugovoj már a múlt héten is járt a követségen, hogy tisztázza magát Litvinyenko halála kapcsán. „Elővigyázatosságból végeztetjük el a vizsgálatot, hogy védjük munkatársaink egészségét, de valószínűleg nem találnak semmit” – mondta a szóvivő. „Szokatlan eljárás, de a radioaktív anyag miatt az ügy maga is szokatlan” – tette hozzá.
Moszkvai lapok szerint Lugovoj feleségével és három gyerekével kórházba vonult, bár a férfi múlt héten végzett tesztjei, melyek a polónium 210-et vizsgálták a szervezetében, negatívak voltak, írja a CNN. A család november 1-én Londonban tartózkodott (ekkor fertőződött meg Litvinyenko), egy CSKA Moszkva – Arzenál focimeccsre érkeztek az angol fővárosba.
Mario Scaramellának ennél kevesebb szerencséje volt, ő is ugyanaznap találkozott Litvinyenkóval, de ő meg is fertőződött, bár állapota jelenleg kielégítő, kóros elváltozást orvosai egyelőre nem észleltek. Egy nappal korábban az olasz média még a halálos polónium dózis ötszöröse okozta mérgezésről beszélt.
Jegor Gajdar volt orosz kormányfő már hazamehetett a kórházból, bár betegségének körülményei gyanúsak voltak, nem nyert bizonyítást, hogy valóban megmérgezték, mivel szervezetében nem találták toxikus anyag nyomait.
Trepaskin tudja, de nem mondhatja
A Guardian szerint a nyomozók összesen öt tanút hallgatnak ki: két tanú kilétéről nem árultak el részleteket, három orosz üzletemberről viszont annyit lehet tudni, hogy az utolsók közt látták egészségesen Livinyenkót, és azóta is bizonygatják ártatlanságukat. A CNN ugyanakkor arról számolt be, hogy a nyomozók az orosz hatóságok döntése értelmében nem találkozhatnak az egyik legfontosabb tanúval, az éppen börtönbüntetését töltő egykori KGB-ügynökkel, Mihail Trepaskinnal, akit államtitok elárulása miatt ítéltek négy évre. „Az orosz börtönhatóságok nem engedik, hogy valaki, aki államtitkot árult el, egy külföldi titkosszolgálat ügynökeinek legyen az információforrása” – fogalmazott Alekszander Szidorov szóvivő.
Trepaskin múlt héten pénteken írt levelében azzal vádolta az orosz titkosszolgálatot, hogy egy brigádot hozott létre Litvinyenko és a Kreml ellenségeinek meggyilkolására. Trepaskin már évekkel ezelőtt figyelmeztette ugyanerre Litvinyenkót.
Ronthatja a két ország kapcsolatát
Egyre több vélemény utal arra is, hogy Litvinyenko halála, és barátainak azon álláspontja, miszerint a Kreml rendelte meg a gyilkosságot, ronthatja Oroszország és Nagy-Britannia kapcsolatait. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Brüsszelben tartott beszédében kijelentette: „Természetesen károsítja a kapcsolatunkat”. Brit tisztviselők ugyanakkor megpróbálták jelentéktelennek feltüntetni a feszültségre utaló jeleket. „Szergej Lavrov csak válaszol a média heves érdeklődésére” – mondták Brüsszelben.
A brit detektívek érkezésekor Lavrov figyelmeztette a brit kormányt, hogy ne politizálják túl az esetet, ugyanakkor biztosította őket arról, hogy minden támogatást és információt megkapnak, ami a nyomozáshoz szükséges. A nyomozócsoport élén a Scotland Yard terrorelhárítással foglakozó osztályának vezetője áll, oroszországi tartózkodásuk idejére rendőri kíséretet kapnak a helyi hatóságoktól. A nyomozás oroszországi része több hétig is eltarthat.
Közben Londonban is megvizsgálták újabb két helyszínen a radioaktív anyag, a polónium 210 nyomait, az egyik egy szálloda, ahol Litvinyenko egy üzleti partnere szállt meg még októberben, átnéztek továbbá egy London központjában található irodát, ahol ingatlanos és biztonsági cégek működtek.