Egy magyar katona figyelmeztette Prágát a szovjet bevonulásra

2008.08.15. 14:56
Pár órával a Varsói Szerződés hadseregeinek összehangolt akciója előtt egy magyar katonatiszt figyelmeztette a csehszlovákokat a bevonulásra. A csehszlovák elnök és a hadsereg egyik vezetője figyelmen kívül hagyta a figyelmeztetést. A csehek szerint ideje kideríteni, ki lehetett az ismeretlen jóakaró.

Egy magyar katonatiszt 1968. augusztus 20-án kora este figyelmeztette Prágát, hogy a Varsói Szerződés hadseregei néhány órán belül megindítják a támadást Csehszlovákia ellen. Pavel Zácek, a prágai Totalitárius Rendszereket Kutató Intézet igazgatója szerint ezt bizonyítja az akkori budapesti csehszlovák nagykövet jelentése is.

Zácek szerint az ismeretlen magyar katonatiszt jelentése az esti órákban eljutott Ludvík Svoboda csehszlovák köztársasági elnökhöz is, aki azonban nem adott hitelt neki. A "prágai tavasz" kezdetén az ország élére megválasztott Svoboda tábornok, aki a II. világháború idején a Szovjetunióban alakult csehszlovák katonai hadtest parancsnoka volt, állítólag úgy reagált az értesülésre, hogy "nem fog foglalkozni a felderítés pletykáival".

A jelentést Samuel Kodaj, a csehszlovák néphadsereg szlovákiai parancsnoka is megkapta. Ő szintén úgy vélte, hogy nincs lehetőség ellenőrizni az értesülést, ezért nem is értesítette róla a hadsereg prágai főparancsnokságát.

"Úgy vélem, eljött az ideje annak, hogy tisztázzuk ezt az esetet és kiderítsük, ki volt az ismeretlen telefonáló. A megszállás sikerrel járt - a magyar hadsereg is Szlovákia területére lépett -, ezért nem gondolom, hogy az illető büszkélkedhetett volna tettével, vagy nyilvánosan beszélt volna róla, mert saját életét, esetleg még családja sorsát is kockáztathatta volna" - nyilatkozta Zácek.

"Feltételezem, hogy a magyar állambiztonság 1968-ban megfigyelés alatt tartotta a csehszlovák nagykövetséget, lehallgatta a telefonokat. Ha a budapesti állambiztonsági levéltárban létezik egy ilyen dosszié, akkor esetleg abban is lehetne találni érdekes adatokat. Nem kizárt, hogy a korabeli magyar állambiztonság is vizsgálódott ebben az ügyben" - mondta.