További Külföld cikkek
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
Nicolas Sarkozy francia államfő, az EU soros elnöke hangsúlyozta, Barack Obama megválasztása nagy reményeket kelt Franciaországban, Európában és azon túl. Hozzátette, hogy miközben a világban zűrzavar uralkodik, az amerikai nép hű azokhoz az értékekhez, amelyek mindig is jellemezték, erőteljesen hitet tett a haladás és a jövő mellett.
Dmitrij Medvegyev orosz államfő a parlamenthez intézett első elnöki üzenetében élesen bírálta Washingtont - bár reményét fejezte ki, hogy az új amerikai vezetés az Oroszországgal való együttműködés megerősítésének útját választja -, és több javaslatot tett az orosz választási rendszer valódi demokratizálására, a bíróságok függetlenségének megerősítésére.
Az államfő kijelentette: az augusztusi grúz-dél-oszétiai háború és a tőzsdék összeomlása a csak önmagára támaszkodó, bírálatot nem tűrő washingtoni kurzus következménye. Az elnök hangsúlyozta, hogy Moszkva a Kaukázusban nem enged, a nemzetközi jog normáinak megfelelően továbbra is elősegíti a közeli térségekben lévő konfliktushelyzetek megoldását.
Az amerikai rakétapajzs elemeinek európai telepítését pedig nem hagyja válasz nélkül - mondta, és szavait nagy taps fogadta. Egyebek között bejelentette: Iszkander rakétakilövő komplexumokat helyeznek el a kalinyingrádi területen, ahonnan emellett rádióelektronikus úton zavarni fogják az amerikai rakétapajzs elemeinek működését.
Mintegy másfél órás üzenetének vége felé az elnök kijelentette: Moszkva reméli, hogy partnere, az új amerikai vezetés az oroszországi kapcsolatok teljes körű fenntartása mellett dönt, mivel kulcsfontosságú az előrelépés az orosz-amerikai együttműködés terén.
Jókívánságait fejezte ki az Egyesült Államok megválasztott új elnökének Horst Köhler német államfő és Angela Merkel kancellár. Merkel németországi látogatásra hívta meg Barack Obamát. Mindketten Németország határozott együttműködési készségéről biztosították a leendő amerikai elnököt.
Kína is szorosabbra fűzné a kapcsolatokat
Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök üdvözölte Barack Obama győzelmét, egyben jelezte, hogy szeretné magasabb szintre emelni az amerikai-kínai kapcsolatok szintjét.
Aszo Taro japán miniszterelnök kijelentette: miközben a világ számos nehézséggel szembesül, ő biztos abban, hogy Barack Obama vezetése alatt az Egyesült Államok a nemzetközi közösséggel együttműködve előrehalad majd.
A mexikói elnök szerint a fejlődés újabb szakasza következik be az amerikai-mexikói kapcsolatokban. Felipe Calderon elnök egyben hangoztatta, hogy kormánya kész együttműködni az Egyesült Államokkal a térség jobb jövője érdekében.
Mahmúd Abbász palesztin elnök arra szólította fel az újdonsült amerikai elnököt, fokozza az izraeli-palesztin konfliktus rendezése érdekében kifejtett erőfeszítéseket. Hangoztatta: a palesztin nép nevében reméli, hogy Barack Obama megválasztása felgyorsítja azokat a törekvéseket, amelyek célja a béke megteremtése, a palesztin kérdés, valamint a világbéke kulcskérdésének tekintett izraeli-arab konfliktus rendezése.
A Gázai övezetet irányítása alatt tartó Hamász iszlamista palesztin mozgalom arra szólította fel Barack Obamát, hogy tanuljon az előző amerikai kormányzat és George W. Bush amerikai elnök hibáiból.
Kenya büszke és ünnepel
Mwai Kibaki kenyai elnök azt mondta, hogy a kelet-afrikai ország népe végtelenül büszke Barack Obama kenyai gyökereire. Győzelme az amerikai elnökválasztáson nemcsak lelkesítést jelent emberek millióinak világszerte, de rendkívüli visszhangja is van Kenyában. Az elnök munkaszüneti napnak nyilvánította a csütörtöki napot, hogy a kenyaiak ünnepelhessék Obama diadalát.
Hamid Karzai afgán elnök úgy vélekedett, hogy Barack Obama megválasztása új időszak kezdete lesz a világban.
Románia számára nincs jelentősége annak, hogy ki nyeri az amerikai választásokat, mondta Traian Basescu román államfő a közszolgálati rádió egyik műsorában.
Az Egyesült Államok politikájának megváltoztatására tett ígéretével Barack Obama szemmel láthatóan meggyőzte az amerikai választókat, állapította meg üdvözlő nyilatkozatában az osztrák kancellár.
Alfred Gusenbauer egyszersmind rámutatott, hogy éppen a globális válságok idején van szükség Európa és az Egyesült Államok összefogásának erősítésére - és ez ugyanúgy érvényes a pénzügyi és gazdasági krízis leküzdésére, mint a klímavédelemre és a regionális konfliktusok megfékezésére.
Az értékrend marad, a hangsúlyok változhatnak
A magyar Külügyminisztérium üdvözli Barack Obama megválasztását, mondta Szelestey Lajos, a tárca szóvivője. Barack Obama választási kampányában változást ígért, ami új távlatokat nyithat a nemzetközi kapcsolatokban, közölte a szóvivő, kiemelve ugyanakkor, hogy az amerikai értékrend aligha változik, ám várhatóan a hangsúlyok lesznek mások.
Mint mondta, továbbra is fontos marad az emberi jogok, a demokrácia, a piacgazdaság, a jogállamiság képviselete. Magyarország azt várja, hogy a nemzetközi kapcsolatokban az Egyesült Államok a kompromisszumokat, a megoldást keresi, előtérbe helyezi a multilateralizmust és a nemzetközi stabilitást, továbbá hogy folytatódik az Egyesült Államok és Európa együttműködése.
A transzatlanti kooperációról szólva rámutatott: a folytatásra ösztökéli mindkét felet a kialakult szoros gazdasági összefonódás, beleértve a pénzügyi válság következményeit is.
Szelestey Lajos emlékeztetett, hogy Göncz Kinga külügyminiszter szeptemberben Washingtonban tárgyalt Barack Obama külpolitikai tanácsadóival, tehát a kapcsolatfelvétel akkor megtörtént. Hozzátette: a magyar diplomácia most azt figyeli, hogy kik lesznek kulcspozícióban az Obama-stábon belül, és amint lehet, felveszik velük a kapcsolatot.
A tervek szerint februárban, az amerikai magyar évad megnyitójára Göncz Kinga az Egyesült Államokba utazik. A szóvivő szerint ezt igyekeznek felhasználni arra, hogy a kapcsolatot közvetlenül is felvehessék az új adminisztrációval.