Mégsem támogatja a Munkapárt a parlament feloszlatását
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök meggyőzte pártja legnagyobb koalíciós partnerét, az Ehud Barak védelmi miniszter vezette Munkapártot, hogy ne sorakozzon fel a parlament (kneszet) feloszlatását célzó ellenzéki indítvány mögött.
A tét egyébként a kormányfő feje volt, a javaslattal az ellenzék a korrupcióval gyanúsított Ehud Olmert miniszterelnökre próbált nyomást gyakorolni, hogy elérje a rendkívüli választások kiírását. Ám a mostani megállapodás elejét vette a koalíció felbomlásának, s valószínűleg az előrehozott voksolásnak is, ugyanis így a parlament feloszlatásáról szóló mai szavazáson az ellenzék nem tud többséget szerezni.
A kneszetből származó információk szerint a Olmert és Barak alkujának lényege, hogy Olmert pártjában a a Kadimában szeptember 25-ig előválasztást tartanak, míg a munkapárti vezér megígérte: nem csatlakozik a kormány megbuktatását célzó ellenzéki erőfeszítésekhez csatlakozzon.
A Kadima vezetősége a tervek szerint még július 10. előtt összeül, hogy kitűzzék az előválasztások időpontját. A tanácskozást néhány nappal azelőtt tartják, hogy a miniszterelnök ügyvédei meghallgatják Morris Talensky amerikai-izraeli üzletembert, aki azt állította, hogy "pénzes borítékokat" adott át Olmertnek és titkárnőjének.
A jelenlegi törvényhozás mandátuma 2010-ig tart. A kormánykoalíciónak 61 képviselője van a 120 fős kneszetben, de a Munkapárt kilépése esetén Olmert elvesztette volna többségét. Barak június elején kijelentette: pártja a parlament feloszlatása mellett szavaz, amennyiben a korrupciós ügyekbe keveredett Olmert nem mond le. Ugyanakkor azt is közölte, hogy pártja kész fenntartani a kormánytöbbséget, ha a Kadima vezetősége új miniszterelnököt választ.
Olmert ártatlannak vallja magát, bár elismerte, hogy kapott pénz Talenskytől. Nem zárta ki azt sem, hogy indul az előválasztáson, hogy megtartsa kormányfői posztját.