Idén is Irakban halt meg a legtöbb újságíró

2008.12.18. 19:32
Idén 11 újságíró halt meg Irakban, mintegy harmadannyi, mint 2006-ban vagy 2007-ben. Ennek ellenére még mindig Irak a legveszélyesebb hely a tudósítók számára, után Pakisztán következik, ahol 5 zsurnalisztát temettek el. Összesen 41 újságíró vesztette életét hivatása közben az idén a világon.

Idén is Irakban halt meg a legtöbb újságíró hivatása gyakorlása közben, közölte a New York-i székhelyű The Committee to Protect Journalists (CPJ) nevű szervezet. Az újságírók védelmét feladatának tekintő csoport adatai szerint már hatodik éve Irak a legveszélyesebb hely a sajtó számára.

A tavalyi 65 után idén 41 újságíró vesztette életét munkája közben világviszonylatban. Közülük 11 Irakban, ahol javult a helyzet: ugyanis 2007-ben és 2006-ban is 32 sajtós halt meg. A második legveszedelmesebb ország az újságírók számára idén Pakisztán volt, ahol 5-en haltak meg. Indiában 4, Grúziában 3 és Thaiföldön szintén 3 sajtós vesztette életét. Két-két újságíró halt meg Srí Lankán, Szomáliában, Afganisztánban, a Fülöp-szigeteken és Oroszországban, egy-egy sajtós vesztette életét Bolíviában, Kambodzsában, Horvátországban, Izraelben és Mexikóban.

Az Irakban életüket vesztő újságírók mindegyike a helyi médiának dolgozó iraki állampolgár volt. A CPJ szerint ez egyrészt azt tükrözi, hogy nyugodtabb a helyzet, másrészt azt, hogy csökkent a nyugati sajtó jelenléte. Az is szerepet játszott, hogy a szunnita törzsi vezetők az al-Kaida terrorhálózat ellen fordultak. A CPJ két iraki újságíró halálát emelte ki: Sihab al-Tamimit, az Iraki Újságíró Konzorcium vezetőjét Bagdadban lőtték le, Soran Mama Hamát, a Livin magazin riporterét pedig azután gyilkolták meg, hogy a kirkuki prostitúcióról és korrupcióról tudósított.