Az elnökválasztást is előrehoznák Ukrajnában
Az alkotmánybíróság mondhatja ki a végső szót az ukrán parlament és Juscsenko elnök vitájában. Juscsenko a múlt hétfőn döntött a parlament feloszlatásáról, mert szerinte az a sok átállás miatt elvesztette legitimitását. Az ukrán parlament munkájára jellemző, hogy a kormánykoalíció ellenzéki képviselők átállításával biztosítja hatalmát.
A parlament ugyanakkor alkotmányellenesnek tartja az elnöki rendeletet, és ezzel az Európai Parlamenti Tanács (PACE) megfigyelőcsoportja is egyetért. A PACE állásfoglalása váratlanul érhette a nyugatbarát Juscsenko elnököt és fő szövetségesét, Julija Tyimosenkót – főleg azután, hogy Juscsenko dekrétumát Tyimosenko európai körútja előzte meg, ahol kijevi vélemények szerint támogatást kapott a parlament feloszlatásának tervéhez.
Julija Tyimosenko
Amivel egyébként Tyimosenko járna a legjobban, pártja a legerősebb parlamenti alakulatként kerülhetne ki az idő előtti választásokból.
További rossz hír Juscsenko számára, hogy a parlament ellentámadásba lendült. Keddi közleményük szerint csak abban az esetben járulnak hozzá az idő előtti választásokhoz, ha a parlamenti mellett az elnökválasztást is előrehozzák. Ezen pedig Juscsenko egyáltalán nem mehetne biztosra, ráadásul az elnökválasztás miatt még szövetségesével, Tyimosenkóval is szembe kerülhetne.
A politikai válság tehát még fokozódott is a múlt héthez képest, de közben a kedélyek kicsit csillapodtak. Bár a parlamenti többség képviselői hétfőn még a polgárháború veszélyéről beszéltek, Juscsenko hívei például lemondták tervezett tüntetéseiket, így legalább Kijev központjában nem fognak farkasszemet nézni a szembenálló táborok.