Juscsenkó és Janukovics egy dologban egyetért
További Külföld cikkek
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
- Többezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
Törvényes és békés megoldást kell találni a politikai válságra, erről állapodott meg több mint 4 és fél órás tárgyalásán kedd délután Kijevben, Viktor Juscsenko ukrán elnök és Viktor Janukovics kormányfő. A megállapodásról az elnöki titkárság vezetője, Viktor Balog adott tájékoztatást, aki jelen volt az elnöki rezidencián folytatott megbeszélésen.
További részletek a találkozóról egyelőre nem ismeretesek. A miniszterelnök anélkül távozott a rezidenciáról, hogy az újságírókkal szó állt volna.
Jóval a megbeszélés vége előtt az elnöki sajtóhivatal azt közölte, hogy Juscsenko a hadsereg főparancsnokaként nem hagyja, hogy az események erőszakba torkolljanak. Az államfő egyúttal követelte, hogy teljesítsék az idő előtti parlamenti választások kiírására tett utasítását, emlékeztetve rá, hogy az elnöki ukázok "kötelező érvénnyel végrehajtandók az ország egész területén". Az ukrán parlament és a kormány azonban az alkotmánybírósághoz fordult.
Viktor Juscsenko előzőleg az elnöki hivatal közleménye szerint összehívta a rendvédelmi erők, a hadsereg és a titkosszolgálatok vezetőit, és felszólította őket, ne avatkozzanak be a politikai válságba. "A politikai konfliktust politikusoknak kell politikai eszközökkel megoldaniuk" - hangsúlyozta Juscsenko a tanácskozáson, amelyen a főügyészség, a belügyminisztérium, a hadsereg vezérkara és titkosszolgálatok vezetői voltak jelen.
Viktor Juscsenko hétfőn oszlatta fel a Viktor Janukovics kormányfőt támogató erők uralta legfelsőbb tanácsot, és előrehozott parlamenti választásokat írt ki május 27-re, mivel az előző héten az őt támogató képviselők közül tizenegyen átültek a kormánykoalíciót támogató erők padsoraiba. A kormány és a parlament alkotmányellenesnek minősítette az elnöki rendeletet, Viktor Janukovics pedig előrehozott elnökválasztással fenyegette meg az államfőt.
Keddi fejlemények
Juscsenko kedden rendeletben távolította el a nemzetbiztonsági tanács tagjai közül Olekszandr Morozt, az előző napi rendeletében feloszlatott parlament elnökét. Az előre hozott parlamenti választásokat május 27-re kitűző elnöki rendeletet semmibe véve a parlament oroszbarát többségének képviselői kedd reggel ismét ülést tartottak.
"Az elnök által elkövetett végzetes hiba orvoslásának egyetlen módja, ha megvárjuk az alkotmánybíróság döntését" - mondta a kormányfő a parlamentben. "Amíg ilyen döntést nem hoznak, a parlament és a kormány a szokásos rendje szerint dolgozik" - hangoztatta Viktor Janukovics, aki az elmúlt hónapokban sorra szembeszállt a nyugatbarát államfővel.
A parlamenti többség ülésével egy időben az ország minden megyéjéből érkezett több ezer kormánypárti tüntető árasztotta el a parlamentet körülvevő parkot, hogy a törvényhozás feloszlatására vonatkozó, kedden életbe lépett rendelet ellen tiltakozzanak. "Ha az elnök nem vonja vissza a (parlament feloszlatására vonatkozó) rendeletét, nemcsak előre hozott parlamenti választások, de az előre hozott elnökválasztás is elkerülhetetlen" - szögezte le Janukovics hívei előtt.
Aggódó külföld
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma nyugalomra szólította fel az ukrán politikai vezetőket. Oroszország kompromisszumkeresésre buzdította az ukrán politikai erőket, és önmérsékletre intette őket az alkotmányjogi válságban. Moszkva egyben jelezte, hogy ukrán kívánságra kész hozzájárulni a rendezéshez.
"Valamennyi félnek meg kell fogadnia a kompromisszum keresését sürgető felhívásokat az ukrán társadalom stabilitása érdekében. Ebben Oroszország őszintén érdekelt" - hangsúlyozta a moszkvai külügyminisztérium keddi közleményében.
Aggodalmának adott hangot az Európai Unió is az ukrajnai belpolitikai helyzet miatt. Az EU álláspontját a német elnökség fogalmazta meg kedden Berlinben nyilvánosságra hozott közleményében. Az unió érdemben nem foglalt állást a szemben álló felek egyike mellett sem, ugyanakkor hangsúlyozta azt az óhaját, hogy a viszályt az alkotmány alapján, illetve demokratikus eszközökkel rendezzék.
Fitch: az ukrán válság még nem ok a leminősítésre
Az erősödő ukrán belpolitikai feszültség rövid távon növeli a politikai kockázatot, de ez már benne van a "BB mínusz" szintű - vagyis mélyen spekulatív - ukrán szuverén adósbesorolásban, áll a Fitch Ratings kedden Londonban kiadott elemzésében, amely szerint ugyanakkor a politikai párbeszéd összeomlása utcai erőszak veszélyével jár.
A legnagyobb európai hitelminősítő szerint a pozitív kilátással ellátott ukrán besorolás még viszonylag alacsony is Ukrajna kedvező összehasonlító makrogazdasági és pénzügyi rátáihoz képest. A Fitch szerint, ha a jelenlegi politikai válságot sikerül békésen megoldani, akkor Ukrajna a mostani helyzetből még akár megerősödött politikai intézményrendszerrel is kikerülhet.
A hitelminősítő szerint a válság gyökere azokban a kusza alkotmánymódosításokban rejlik, amelyeket a narancsszínű forradalom után hajtottak végre, részekén annak az alkunak, amellyel Viktor Juscsenko az elnöki székbe került. Az áttekinthetőség és a politikai játékszabályok feletti konszenzus ebből eredő hiánya destabilizáló hatásúnak bizonyult, áll a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.