További Külföld cikkek
- Ez a hölgy most a világ legidősebb embere
- Franciaország betilthatja az X-et, ha Elon Musk továbbra is beavatkozik a politikába
- Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét a EU-ban és a NATO-ban
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
- Váratlan lépést tett az Egyesült Államok, nagy kedvezményt adnak Romániának
Az olasz kormány tudott a fegyver használatáról
Giuliano Amato, olasz miniszterelnök a La Repubblica szerdai számában megjelent interjújában beszélt a boszniai hadműveletek idején használt urántartalmú lövedékekről. A botrány néhány héttel ezelőtt robbant ki Olaszországban annak kapcsán, hogy kiderült: a NATO gépei több mint tízezer, gyengített uránt tartalmazó lövedéket lőttek ki a boszniai hadműveletek során.
A NATO gépei több mint tízezer gyengített uránt tartalmazó lövedéket lőttek ki |
A Corriere della Sera hasábjain egy nyugalmazott olasz ezredes, aki a korábbi években Boszniában teljesített szolgálatot, beszámolt arról, hogy 1996-ban sugárzást észlelt egy kórházban, ahol egy olasz kontingens is állomásozott. A bombázások során egy urántartalmú lövedék eltalálta a tetőn az egyik villámhárítót, így annak egyik alkatrésze fél éven keresztül a megengedettnél tízszer erősebb sugárzást bocsátott ki. A szakemberek, miután ezt felfedezték, eltávolították az alkatrészt, de az olasz kontingens a helyszínen hat hónapon keresztül ki volt téve a sugárzásnak - mondja az ezredes.
Eközben Törökországban is megkezdték annak a mintegy ezer török katonának az orvosi vizsgálatát, akik a balkáni háború idején Koszovóban szolgáltak.
|
Jugoszlávia szerint az amerikai légierő összesen 50 ezer ilyen lőszert használt el, főként Koszovó délnyugati részén. Itt később olasz, spanyol, portugál, görög és amerikai katonák szolgáltak. A NATO 31 ezer lőszer kilövését ismeri el. Amerikai források szerint a lövedékeknek nem lehet közük a katonák megbetegedéséhez, mert a csökkentett sugárzású uránt tartalmazó lőszer ,,nem képvisel nagyobb egészségi kockázatot, mint a hagyományos fegyverek". Irak évek óta az Egyesült Államok által az Öbölháborúban ellene felhasznált urántartamú lövedékeket okolja a rákos és leukémiás megbetegedések számának állítólagos növekedése miatt.
A NATO is megvitatja a kérdést
Az olasz külügyminisztérium kérésére a NATO politikai bizottsága és az Észak-atlanti Tanács január 9-én Brüsszelben megvitatja a boszniai hadművelet során használt, urántartalmú lövedékekkel kapcsolatos problémákat. Az ANSA olasz hírügynökség a Farnesina (olasz külügyminisztérium) forrásaira hivatkozva jelentette ezt, emlékeztetve, hogy az Észak-atlanti Tanácsnál működő olasz állandó képviselet már december 22-én hivatalos formában kért felvilágosítást az ügyről. Lamberto Dini külügyminiszter január 2-án arra kérte a szövetséget, hogy a lehető legnagyobb fokú együttműködését biztosítsa Róma számára az olaszországi halálesetek és megbetegedések hátterének, valamint az egész ügy haditechnikai vonatkozásainak a feltárásában. A hírügynökség a NATO egyik szóvivőjét idézi, aki biztosította Olaszországot a szövetség teljes készségéről. ,,A NATO minden szükséges intézkedést meghoz majd, hogy ellássa Olaszországot a kért információkkal" - mondta a szóvivő az ANSA-nak, hozzáfűzve, hogy az Észak-atlanti Szövetség jelenleg is folytat vizsgálatot ebben a kérdésben.
Némi ijedelem északon
Azt követően, hogy egy hatodik olasz katona is meghalt az egykori Jugoszlávia területén teljesített szolgálat után, Dánia és másik három északi ország megvizsgálja a Balkánon szolgáló katonáit, nem tapasztalhatóak-e rajtuk a "Balkán-szindróma" jelei. A dán hadsereg kérte az ország egészségügyi hatóságait: vizsgálják ki a betegséget, még mielőtt tesztelnék azt a csaknem ezer dán katonát, akik Boszniában és Koszovóban szolgáltak. Svédország és Norvégia is fontolgatja, hogy ellenőrizteti balkáni békekatonáinak egészségi állapotát. Finnországban a szolgálat közben szerzett betegségekkel foglalkozó intézet akarja kivizsgálni azokat a katonákat, akik több mint egy évig állomásoztak Koszovóban.