További Külföld cikkek
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
Vége a tiszta háború mítoszának
Koszovói Nato-katona |
A La Stampa hasábjain a védelmi minisztérium államtitkára az eddigi vizsgálati eredmények alapján nem tartja valószínűnek, hogy összefüggés lenne az olaszországi rákos megbetegedések és halálesetek, illetve a Balkánon kilőtt, urántartalmú muníció között.
|
Francia katonák nem használták
Alain Richard francia védelmi miniszter közlése szerint a francia erők nem kényszerültek a gyanúba került töltetek alkalmazására. Egy szóvivő azonban később bejelentette: négy leukémiában szenvedő balkáni veteránt kezelnek francia katonai kórházakban. A miniszter ennek ellenére hangozatta, hogy a jelenleg folyó vizsgálatok a töltetek alkalmazhatóságát igazolják. Mint mondotta, a lövedékekről való lemondás veszteséget jelentene a támadó hadműveletek szempontjából.
Az olasz televízió csütörtöki beszámolója szerint az olasz vasút egyik két évvel ezelőtt rákban elhunyt alkalmazottja feltételezhetően a Balkánon bevetett gyengített uránt tartalmazó lövedékek áldozata volt. A szóban forgó személy 1996-ban részt vett Boszniában a lerombolt vasútvonalak helyreállítási munkálataiban. Hazatérte után rákos tünetei keletkeztek, majd 1998-ban meghalt. A televízió jelentése szerint betegségét a NATO urániumos fegyverei okozhatták. Ez a hetedik haláleset, amelyet a Balkán-szindróma számlájára írnak Olaszországban. Eddig hat olyan katona haláláról beszéltek, aki az 1990-es évek végén Boszniában és Koszovóban teljesített szolgálatot.
A német hadseregnek nincsenek arra vonatkozó adatai, hogy német katonák koszovói bevetésük során az uránlövedékek maradványaitól megbetegedtek volna. A berlini védelmi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a katonák vizsgálata során mindeddig nem állapítottak meg olyan betegséget, amely az urántartalmú lövedékekkel való érintkezésre lenne visszavezethető. A német katonák 1999 óta tartó megfigyelése során a csapatok reprezentatív hányadát vizsgálták.
Finnországban eddig minden rendben
Finnország ugyancsak csütörtökön közölte: megvizsgálja a finn békefenntartók egészségi állapotát azok után a hírek után, melyek szerint az egykori Jugoszláviában szolgálatot teljesítő NATO-katonák körében a Balkán-szindróma összefoglaló névre keresztelt rejtélyes betegségek jelentkeztek. Az első vizsgálatok során nem állapítottak meg semmi rendkívülit annak a 800-800 finn katonának az egészségét illetően, aki tavaly, illetve idén Koszovóban szolgált, de az ellenőrzéseket kiszélesítik.
Magyarországon még nem volt vizsgálat
A Magyar Honvédség eddig nem végzett vizsgálatot annak kapcsán, hogy olasz katonák halála vezethető vissza a boszniai harcokban a NATO által használt urántartalmú lövedékekre - mondta a Magyar Honvédség egészségügyi csoportfőnöke. Svéd László orvos vezérőrnagy hangsúlyozta: amióta magyar katonák Bosznia-Hercegovinában, illetve Koszovóban tevékenykednek, egyetlen rákos megbetegedés nem fordult elő. Mint mondta, ha a NATO úgy dönt, hogy felhívja tagországainak figyelmét arra, hogy célszerű lenne megvizsgálni az eddigi missziókban dolgozó katonákat, akkor sor kerülhet egy ilyen vizsgálatra. Azt is ismertette, hogy a honvédség 1999-ben végzett háttérsugárzás méréseket a déli határon, de nem tapasztaltak a normálistól eltérő értékeket.
Az EU aggódik, de hivatalos kutakodás még nem indul
Az Európai Bizottságnak egy közösségi irányelv elvben jogalapot ad arra, hogy vizsgálatot folytasson a gyengített urán ügyében, hivatalos vizsgálat azonban egyelőre nem indult - közölte csütörtökön a bizottság szóvivője. Jonathan Faull elmondta, hogy a bizottság osztja azokat az aggodalmakat, amelyek szerint összefüggés lehet a gyengített uránium és a térségben szolgált katonák megbetegedése között. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy katonai kérdésről lévén szó, a bizottság illetékessége az adott esetben meglehetősen korlátozott.
Belgrád szerint 30 százalékkal nőtt a rákos esetek száma
A NATO két évvel ezelőtti, Jugoszlávia elleni légitámadásai után szerte az országban 30 százalékkal emelkedett a rákos megbetegedések száma - állította csütörtökön egy tekintélyes jugoszláv ökológus. Dejan Dimov szerint a NATO nemcsak koszovói célok ellen alkalmazott urántartalmú lövedékeket, hanem a Belgrád belvárosát és más szerbiai városokat ért támadások során is. A sugárzás minden helyszínen mintegy 10 kilométeres sugarú körzetben életveszélyes - állította a szakértő.