További Külföld cikkek
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
Az 1999. szeptember 8-án elhunyt Körmendi István magyar mentős főtörzsőrmester és társai, az özvegy beszámolója szerint 1996-ban Tuzlában, 1999-ben pedig Szarajevóban szolgáltak. Az özvegy szerint férje egészen biztosan Boszniában betegedett meg. Mint mondta, férje sok külföldi katonával dolgozott együtt, és később azok közül is sokakat kezeltek hasonló tünetekkel.
Körmendi István annak idején állítólag elmondta feleségének, hogy találkozott az urántartalmú lövedékek nyomaival Szarajevóban (a lövedékekről a külföldi katonák meséltek neki).
|
Körmendiné azonban állítja, írásos bizonyítékkal rendelkezik arról, hogy Svéd Lászlót értesítette a Hematológiai Intézet, miszerint leukémiás SFOR-katonát kezelnek. Körmendiné férje halála óta kártérítést követel a Honvédelmi Minisztériumtól, amely azonban nem ismeri el, hogy férje Boszniában betegedett meg.
Svéd László, a Honvédség egészségügyi csoportfőnöke cáfolta, hogy Körmendi leukémia következtében hunyt volna el. Mint mondta, a halált egy vérképzőrendszeri betegség okozta, amely sajnálatos módon fiatal korban is előfordulhat.
A Külügyminisztérium a horvátországi tartózkodásra hivatkozott
A Külügyminisztérium csütörtökön még azt állította, hogy magyar békefenntartóknál nem találkoztak szokatlan megbetegedésekkel, így a vizsgálatot semmi sem indokolja. A minisztérium arra hivatkozott, hogy az IFOR-ban, illetve SFOR-ban szolgálatot teljesítő magyar kontingens bázisa a horvátországi Okucaniban volt, nem Boszniában.
A központ tényleg Okucaniban volt, azonban a kontingens tagjait innen szétszórták különböző állomáshelyekre. Így került Körmendi is Tuzlába, majd Szarajevóba.
Fodor és Szabó szerint nincs ok a félelemre
Fodor Lajos, vezérkari főnök pénteken kijelentette: nem bizonyított, hogy összefüggés lenne az olasz katonák halála és a NATO által a balkáni háborúban használt urántartalmú lövedékek között. Így a vezérezredes meggyőződése szerint sem a Koszovóban, sem a Bosznia-Hercegovinában tevékenykedő magyar kontingens nem volt kitéve káros sugárzás veszélyének - közölte az MTI.
Szabó János honvédelmi miniszter véleménye szerint ez egy "nem létező probléma, egy közönséges hisztériakeltés, hiszen itt sugárhatásról szó sincs".
Az OSSKI vezetője vizsgálatot indítana
Köteles Györgynek, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) vezetőjének véleménye szerint ,,valószínűtlen, hogy leukémiát okozna a sugárzó anyagban szegényített urán". Elmondta azonban azt is: a nehézfémekről tudható, hogy esetleg közrejátszhatnak rosszindulatú folyamatok elindításában a szervezetben. Az OSSKI igazgatója egy átfogó vizsgálatot mindenképpen szükségesnek tart.