További USA cikkek
- Itt dőlhet el, hogy ki lesz a világ leghatalmasabb embere
- Donald Trump közölte: Elon Musk szerepet kaphat az amerikai kormányban, ha megválasztják
- Döntött a bíróság, Donald Trump nem úszhatja meg a felelősségre vonást
- Donald Trump megszólalt: „Vérfürdő” lesz, ha nem választják újra
- Jön Joe Biden évértékelője, mindenki azt várja, megteszi-e a nagy bejelentést
Fotó: Reuters |
New Hampshire két városában már le is bonyolították a választást, itt a hagyomány szerint már éjfélkor az urnákhoz járulhatnak az emberek - mind Dixville Notchban, mind Hart's Locationban Bush nyert. Ez azonban nem jelent semmit - a felmérések állami szinten Gore előnyét mutatják.
Fotó: Reuters |
Semmit nem bíznak a véletlenre
A jelöltek az elmúlt nap sem bíztak semmit a véletlenre, mindketten folyamatosan kampányolnak azokban az államokban, amelyek a felmérések szerint még nem ,,döntötték el", kire szavaznak. Al Gore utolsó, 16 órás ,,turnéján" előbb Iowába és Missouriba, majd Michiganbe és Floridába repült. Egyelőre mind a négy állam ,,sorsa" eldöntetlen. George Bush ellenfele otthonában, Tennessee-ben, majd Wisconsinban és Iowában gyűjtötte a szavazatokat, de bekukkantott Arkansasba, ,,Clinton-országba" is. Bush otthon, Texasban tölti a választás napját. Bush győzelme biztos a hagyományos republikánus területeken - a déli államok, a préri és a Sziklás-hegység államai -, míg Gore biztosan számíthat a keleti partra és Kaliforniára.
Pat Buchanan és Ralph Nader, a Reformpárt és a Zöldpárt jelöltjei is aktívan kampányoltak hétfőn; különösen Nader részvétele lehet a döntő, hiszen 3-5 százalék körüli támogatottságával - amit jórészt a demokratáktól ,,csen el" - eldöntheti a versenyt a republikánus jelölt számára. Nader többször kijelentette, eszében sincs visszalépni, még ha ezzel Bush-t segíti is a győzelemhez.
Kongresszusi választásokat is tartanak
Kevésbé parádés, de annál fontosabb, hogy kedden a kongresszusi képviselőhelyek egy részére is választásokat írnak ki. A szenátus harmadát és a képviselőház egészét választják ma újra, és sok ügy alakulását - beleértve a sokat vitatott költségvetési többlet elköltési módját - valójában ez fogja eldönteni, nem pedig a Fehér Házért folytatott verseny. Jelenleg a republikánus párt 223 képviselővel bír a képviselőházban, szemben a demokraták 210 képviselőjével, a szenátusban pedig 54-46 az arány. A demokratáknak öt helyet kell elnyerniük a szenátusban választásra kiírt 34 hely közül, hogy átvegyék az irányítást. Erre minden esélyük meg is van, hisz hat körzetben fej-fej mellett haladnak a jelöltek. A képviselőházban szintén nem elképzelhetetlen a váltás: itt az ötvenes évek óta demokrata ,,uralom" van, 1994-ben sikerült először átvenniük az irányítást a republikánusoknak, viszont fölényük folyamatosan csökkent az 1996-os és 1998-as választásokon.
|