További USA cikkek
- Itt dőlhet el, hogy ki lesz a világ leghatalmasabb embere
- Donald Trump közölte: Elon Musk szerepet kaphat az amerikai kormányban, ha megválasztják
- Döntött a bíróság, Donald Trump nem úszhatja meg a felelősségre vonást
- Donald Trump megszólalt: „Vérfürdő” lesz, ha nem választják újra
- Jön Joe Biden évértékelője, mindenki azt várja, megteszi-e a nagy bejelentést
Fotó: Reuters |
Ami Európát illeti, a kormányzó látszólag egyértelműen fogalmaz. Condoleezza Rice, Bush biztonságpolitikai tanácsadója a New York Timesnak adott interjújában azt mondta, hogy Bush megválasztása esetén az Egyesült Államok kivonná csapatait a Balkánról. Az amerikai csapatokat ezentúl ,,valódi" válságok kezelésére használnák, főként a Perzsa-öbölben és a Távol-Keleten. Gore ezzel szemben továbbra is részt venne békefenntartó és ,,államépítő" feladatokban, és együttműködési készséget a különböző nemzetközi szervezetekkel senki nem kérdőjelezi meg.
Az európaiak nem örülnének az amerikai kivonulásnak
Fotó: Reuters |
Európa, pláne a Balkán, nem az a hely, ahol - hasonlóan Kelet-Timorhoz - ilyen drasztikus feladatmegosztásra volna szükség - vélekednek a NATO-tisztviselők. Október 28-án helyhatósági választások lesznek Koszovóban, az új belgrádi vezetés Koszovó-politikájáról pedig még korai volna ítéletet mondani. Belgrádi középvezetői körökből származó információink szerint a Bush-kampány kijelentését az új jugoszláv vezetés nem veszi túl komolyan, szerintük az inkább a választóknak szól, mint az európaiaknak.
A békefenntartásból nem hátrálhatnak ki csak úgy az amerikaiak
,,A kormányzó biztonságpolitikai felelősének kijelentése meggondolatlan volt" - mondta el az Indexnek Christina Balis, a Center for Strategic & International Studies biztonságpolitikai szakértője. A nemzetközi kapcsolatok elemzésével foglalkozó amerikai kutatóintézet munkatársa szerint ,,értelmetlen új feladatmegosztásról beszélni a balkáni békefenntartásban olyankor, amikor a csapatok nyolcvan százalékát amúgy is az európaiak adják. Szintén komoly hiba azt feltételezni, hogy az Egyesült Államok a jövőben képes lesz kivonni magát a komolyabb békefenntartó feladatok alól; nem lehet mindent néhány bomba ledobásával elintézni." Balis ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a jelenlegi ,,kampánybeszéd" nagy része aligha kerülne be egy esetleges Bush-adminisztráció programjába.
A NATO-bővítést nem befolyásolja az elnök személye
Nagy László nyugállományú ezredes, egyetemi docens lapunknak úgy nyilatkozott, hogy nem lát különbséget a két elnökjelölt közt a NATO várható bővítését illetően. Szerinte mind a republikánusok és a demokraták támogatják a bővítést, ami minden bizonnyal be is következik 3-4 éven belül. Úgy vélekedett azonban, hogy Al Gore - tapasztalatánál fogva - feltehetően magabiztosabb Oroszország-politikát folytatna.