További USA cikkek
- Itt dőlhet el, hogy ki lesz a világ leghatalmasabb embere
- Donald Trump közölte: Elon Musk szerepet kaphat az amerikai kormányban, ha megválasztják
- Döntött a bíróság, Donald Trump nem úszhatja meg a felelősségre vonást
- Donald Trump megszólalt: „Vérfürdő” lesz, ha nem választják újra
- Jön Joe Biden évértékelője, mindenki azt várja, megteszi-e a nagy bejelentést
George Bush republikánus és Al Gore demokrata elnökjelölt ügyvédei azon csapnak majd össze hétfőn a washingtoni taláros testület előtt - mindkét fél másfél órát kapva érveinek előterjesztésére -, hogy a floridai legfelsőbb bíróság pénteki ítélete, amely elrendelte a kézi számlálást, sérti-e az alkotmányosságot.
Több mint hatvan megyében hatvan kritérium szerint
A demokraták szerint a kézi számlálás az egyetlen helyes eljárás szoros eredmény esetén a szavazattöbbség megállapítása érdekében. A republikánusok elismerik, hogy a gépi számlálás nem száz százalékig tökéletes, de hangsúlyozzák, hogy a gép tévedései mentesek a szubjektív emberi részrehajlásoktól. Szerintük az egyértelmű szempontrendszer nélkül - "több, mint hatvan megyében több, mint hatvan kritérium szerint" - végzett kézi számlálás káoszhoz és hiteltelen eredményhez vezet.
A hét tagú floridai legfelsőbb bíróság mind a hét tagját demokrata kormányzó jelölte ki, és a testület immár kétszer hozott olyan döntést a több mint egy hónapja húzódó elnökválasztási ügyben, amivel hatalmas előnyhöz juttatta Gore-ékat.
Alkotmányos válság?
Előző alkalommal ezt egyhangúlag, most pénteken már csak 4-3 arányban tette. Az amerikai legfelsőbb bíróság kilenc tagja közül hetet republikánus, kettőt demokrata elnök nevezett ki, és ez a testület most 4-3 arányban hatalmas veszélyt hárított el Bush feje felől - hogy csak ideiglenesen-e, avagy végérvényesen, az majd a jövő héten derül ki.
Miként pénteken a floridai legfelsőbb bírósági ítélet ellen, úgy szombaton az amerikai legfelsőbb bírósági leállító döntés ellen is erőteljes hangvételű különvéleményt fogalmazott meg a kisebbségben maradt bírák egyike. A pénteki kisebbségi vélemény szerint a kézi számlálás elrendelése alkotmányos válsághoz vezethet. A szombati kisebbségi vélemény szerint viszont a számlálás leállítása megkérdőjelezheti az elnökválasztás eredményének legitimációját.
A szombati döntés a lázas ütemben folyó munka kellős közepén, "derült égből villámcsapásként" érte Florida fővárosában, Tallahassee-ben a demokrata többségű Miami-Dade megye oda szállított, vitatott szavazólapjainak átvizsgálását végző illetékeseket, akik állítólag már nagyjából a munka felével végeztek, amikor az egészet azonnal abba kellett hagyniuk.
Van olyan - nem hivatalos - értesülés, hogy az eddigi számlálás nyomán már csak néhány szavazatkülönbségnyi volt Bush floridai szavazatelőnye.
Egészen más volt a hangulat például a republikánus többségű Hillsborough megyében, amely Tampa környékét jelenti. Ott még nem végeztek tényleges számlálást, mert előbb bőven elég munkát adott nekik azoknak a szavazólapoknak a különválogatása, amelyek a gépi számlálás során nem bizonyultak érvényes szavazatnak, és amelyeket aztán most egyenként meg kellett volna vizsgálniuk.
A leállítás hírét a televízióban hallották, és a szinte kizárólag republikánus rokonszenvű jelenlévők kitörő örömujjongással fogadták.