Párt- és kampányfinanszírozás az Egyesült Államokban

2000.08.24. 07:50
Az amerikai elnökválasztás útvesztőiben nehéz eligazodni, s ha az ember komolyabb figyelmet szentel a témának, akkor rájön, hogy nem is olyan könnyű az USA elnökévé válni. Kell hozzá egy megtámadhatatlan, kikezdhetetlen múlt, egy jó team, ami a PR-szakemberek utasításait szó nélkül teljesíti, némi adottság ahhoz, hogy elhitessük a démosszal, hogy képesek vagyunk elvezetni egy kontinensnyi országot és végül, de nem utolsó sorban iszonyatos mennyiségű pénz. Ennek a pénznek az előteremtése mögött egy 1971-ben hozott, átláthatatlan, nehézkes törvény áll, melynek egyszerűsítésére azonban a benne rejlő lehetőségek miatt eddig nem kerülhetett sor.
A Szövetségi Választási Kampány Törvényét 1971-ben szavazták meg, azonban annak érvényre juttatása elkésett, ami azt eredményezte, hogy például Nixon akkori elnök vissza tudott élni vele. - állami pénzeket csoportosított át saját kampányára. Három évvel a törvény életbe lépése után jött létre a Szövetségi Választási Bizottság, mely azóta is igyekszik a törvényt érvényesíteni, felügyelni. A jogszabályok 1971 óta szinte változatlanok, ezért sokan reformokat követelnek, de igazság szerint a pártok számára ez a rendszer amolyan "aranytojást tojó tyúk". A pártkasszába mind több pénz folyik be, mivel a kiskapukat évről évre egyre ügyesebben használják ki a pártok. 1978-ban a választások során elköltött összes költség 153,1 millió dollár volt, 1997-ben pedig már 650,8 millió dollár. Nem kizárt, hogy idén ez a szám meghaladja majd a 700 milliót.

Bush-sal szemben Al Gore 40, 5 millió dollárban maximalizálta kiadásait
Az elmúlt évtizedben igencsak megnőttek a kampánykiadások

A "soft money"-ban (ld. a keretes írást) rejlő igazi lehetőségek kiaknázása a 90-es években kezdődött, és igazán Clinton kampányaiban vált fontos tényezővé. George W. Bush is tanult a demokratáktól, és a Szövetségi Választási Bizottságnak benyújtott okmányok szerint Bush júliusban 9,6 millió dollárt költött, amivel a kampányra költött összes pénz 97,2 millió dollárra duzzadt. Sőt, más területekről (pl. jogi alapok) befolyt pénzek azt eredményezték, hogy az összeg túllépte a 100 milliós határt is. Érdekes, hogy csupán a médiumokra költött összeg 25,3 millió dollár volt.

Bush-sal szemben Al Gore 40, 5 millió dollárban maximalizálta kiadásait, bízva az adófizetők adományaiban. Ez ügyes lépésnek bizonyult, hiszen júliusban rekordot döntött: ő lett az első elnökjelölt, aki 15 millió dollárt kapott a szövetségi kiegészítő alapoktól, így Gore közel jár az ily módon maximum kapható 16,9 millió dollárhoz. "Nagyon jó munkát végeztünk azzal, hogy elértük, hogy az emberek érdeklődnek a kampány iránt és kis adományokkal támogatják azt." - mondta a BBC-nek Douglas Hattaway, Gore kampányának szóvivője. A szövetségi alapokat is beleszámítva Gore 37 millió dollárnál tart.

Ezzel szemben Bush elutasította a szövetségi kiegészítő alapok segítségét, mely mentesítette őt a 16,9 millió dolláros határ betartása alól, azaz annyit költhetett, amennyit össze tudott kalapozni magának. Így tudta elérni a 100,1 millió dollárt, ami jóval meghaladja Ross Perot 1992-es 72, 8 milliós csúcsát. Perot - nem szabad elfelejteni - többnyire saját zsebből finanszírozta indulását. Bush elnöki kampányára 350 ezer különböző adományt kapott, aminek háromnegyed része 100 dollár alatti összeg. A Republikánus Nemzeti Bizottság számadása szerint júliusban a párt 25 millió dollárt kapott egyéni adományok útján, ami szintén rekord a maga nemében. Az adományok több mint negyede 20 embertől érkezett, akik egyenként 200 ezer dollárnál is több pénzt tettek le az asztalra. A legtöbb pénz, négyszázezer dollár, Craig Duchossis, a neves lovakkal foglalkozó üzletember családjától érkezett. Utóbb azonban ez a pénzforrás elakadt, hiszen Bush az őszi választásokra elfogadott 67,9 millió dollárt adófizetők pénzéből. Gore múlt hét pénteken folyamodott ezért a támogatásért.

Július végén Gore-nak 6,4 millió dollárja volt a bankban, ami átsegítette őt a demokrata pártgyűlésen, továbbá megengedhette magának, hogy belehúzzon a versenyben és kiegészítse választási teamjét. Közel kétmilliót költött júliusban, mely a kampányára költött összegeket 44 millió dollárra emelte. Bush-nak ezzel szemben "csak" 4,2 millió dollárja volt július végén.

Hard money - "kemény pénz"
Az a pénz, amit az egyéni választó közvetlenül a kampányok támogatására ad. Az 1971-es törvény az egyes szövetségi (akár elnöki, akár kongresszusi) választáson induló jelöltnek adható egyéni támogatást 1000 dollárban maximalizálta. A szövetségi kiegészítő alapokból az első 250 dollár, amit egy személy egy jelöltnek adományoz, ugyanennyivel kiegészíthető. A korlát a különböző államokban más és más.


Soft money - "puha pénz"

Az 1971-es Szövetségi Választási Kampány Törvényének (SZVKT) hatáskörén kívül eső politikai pénzszerzés. A "soft money"-t nem szövetségi számlákon kell elhelyezni, és nem lehet a szövetségi választásokon felhasználni. Azonban gyakran megtalálják az érvényes törvények kiskapuit.

Számos állam engedélyezi egyéneknek - és ugyanúgy vállalatoknak és szervezeteknek (akiknek amúgy tilos támogatniuk közvetlenül a szövetségi jelölteket) -, hogy egyenesen az állami pártoknak korlátlan összegeket adjanak. Ezt a pénz költhetik választási rendezvényekre, reklámokra és választók olyan mozgalmaira, amelyek csak közvetve támogathatják a párt jelöltjeit, beleértve az elnökjelölteket.

A legutóbbi elnökválasztások során a nemzeti pártok és jelöltjeik azon dolgoztak, hogy minél több "soft" pénzt kalapozzanak össze a párt erősítése céljából, és hogy valahogy kikerüljék a pénzösszegek mennyiségét maximalizáló törvényeket. Annak a lehetősége, hogy állami pártpénzeket csoportosítsanak át az elnöki választási kampányra költendő milliók fedezésére, tényleg értelmetlenné teszi a hagyományos törvényes határokat. Ezen pénzügyi tranzakciók követhetetlensége miatt a kampánytámogatások reformja erre a területre koncentrál.

A választási kampányok szabályozása
1971 - meghozzák a SZVKT-t, amely bizonyos financiális korlátokat léptet életbe, és megköveteli a jelöltektől, hogy a választóktól beszerzett minden egyes dollárral el tudjanak számolni.
1974 - a Watergate-botrány utáni első kongresszuson létrejön a Szövetségi Választási Bizottság, amelynek feladata az, hogy érvényre juttassa az 1971-es törvényt.
1979 - életbe lép az SZVKT-t kiegészítő csomag, amely továbbra is engedi a "soft money"-t, tehát a választók támogathatják a politikai pártokat.
1980 - politikai bizottságok azon próbálkozása, hogy a kiadásokat korlátozzák, a szenátusban bukik el.
1986 - a szenátus kétszer szavaz a pénzbeszerzések szigorított felügyeletéről, de a végső intézkedéseket pártmanőverek bénítják, és nem szavazzák meg végül.
1988 - a kampánypénzek reformja ezúttal is elbukik a kongresszusban
1990 - mind a képviselőház, mind a szenátus jóváhagyja az adományokból befolyó összegek és az ezt vizsgáló politikai bizottságok munkájának korlátozását megcélzó törvényjavaslatokat. Azonban a tárgyalások nem tudják feloldani az ellentéteket, ezért a javaslat sosem kerül az akkori elnök, George Bush elé.
1992 - Bush megvétózza azt a törvényjavaslatot, amely a kongresszusi jelölteknek engedélyezte volna közpénzek felhasználását. A szenátus nem tudta felülbírálni a vétót.
1994 - A republikánusok ismét meggátolják a törvényjavaslat megszavazását, amely határt szabott volna a pénzköltéseknek, és engedélyezte volna az 1992-es törvényjavaslatban leírtakat is.
1996 - Újabb javaslat bukik el republikánusok obstrukciói miatt. A javaslat szerint jutalommal járt volna, ha valaki eleget tesz a korlátozásoknak, és a "soft money" használatát megtiltotta volna.
1997 - McCain és Feingold nevéhez fűződik az a kétpárti törvényjavaslat, amely olyan pénzbeszerzési kiskapukat zárt volna be, mint a soft money és a tévéreklámokra fordítható pénz. Ez a javaslat is megbukik a kongresszusi szavazáson.
2000 - A szenátus ismét leszavazza a republikánus McCain és demokrata szövetségesei törvényjavaslatát. Ezúttal azonban már négy, korábban a javaslatot ellenző, republikánus is igennel szavaz.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

A bangkoki magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető.

március 28., 16:00

  • Külföld
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

Szakértő magyarázza el a földrengés okát.

március 28., 14:28

  • Külföld
Donald Trump kiállt Marine Le Pen mellett, boszorkányüldözésnek tartja a francia bíróság döntését

Donald Trump kiállt Marine Le Pen mellett, boszorkányüldözésnek tartja a francia bíróság döntését

Szerinte az ítélet politikai oldaltól függetlenül az egész francia népnek „nagyon rossz”.

38 perce

  • Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.

március 28., 16:58

  • Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.

március 28., 16:55

  • Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.

március 28., 13:18

  • Külföld
A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt

A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt

Traumatológiai ellátmányt és gyógyszert küldenek a helyszínre.

március 28., 16:39

  • Címlapon
Ki tudja, hol áll meg az amerikai Gmail-botrány?

Ki tudja, hol áll meg az amerikai Gmail-botrány?

A kormányzat tagad, és gumicsontnak tartja az ügyet.

3 órája

  • Címlapon
Nagy Mártonnak elfogyott a türelme, egy hetet adott a mobilszolgáltatóknak

Nagy Mártonnak elfogyott a türelme, egy hetet adott a mobilszolgáltatóknak

Áprilistól újabb áremelések várhatók a telekommunikációs szolgálatások díjaiban.

2 órája

  • Külföld
Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben

Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben

A vitán az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa is részt vesz.

március 28., 12:54

  • Címlapon
Nem maradt következmények nélkül az Orbán Viktor rádióinterjúja elleni demonstráció

Nem maradt következmények nélkül az Orbán Viktor rádióinterjúja elleni demonstráció

A Momentum az intézkedések ellenére sem tágít.

5 órája

  • Külföld
Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is

Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is

Azt nem tudni, hogy hivatalosan mivel vádolják.

március 28., 18:49

  • Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.

március 28., 06:35

  • Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását

Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását

Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.

március 28., 06:40

  • Külföld
Nem csitulnak a kedélyek a Huawei körül, átkutatták az EP strasbourgi irodáit

Nem csitulnak a kedélyek a Huawei körül, átkutatták az EP strasbourgi irodáit

Tovább folytatódik a nyomozás a botrány miatt.

március 28., 12:22

  • Külföld
Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég

Mesterséges intelligenciával jelenít meg modelleket egy ruházati cég

Szakszervezeti vezetők szerint ez jogsértés is lehet.

március 28., 11:26

  • Címlapon
Megérkezett Kína válasza Donald Trumpnak: 34 százalékos vámot vetnek ki az amerikai árukra

Megérkezett Kína válasza Donald Trumpnak: 34 százalékos vámot vetnek ki az amerikai árukra

A kínai kormány élesen bírálta az amerikai elnök döntését.

2 órája

  • Külföld
Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése

Lesújtott Elon Musk, folytatódik a kormányzati kiadások csökkentése

Mintegy 1,8 milliárd dollárt terveznek megtakarítani.

március 28., 10:28

  • Külföld
Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

A gólyák szerelmi élete politikai kérdéssé vált.

március 28., 12:18

  • Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.

március 28., 07:13

  • Címlapon
Ha az orvost nem tudjuk elérni, válaszol az alkalmazás

Ha az orvost nem tudjuk elérni, válaszol az alkalmazás

Alig használnak állapotjavulásukat támogató applikációt a magyarok.

13 perce

  • Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.

március 28., 08:20

  • Külföld
Földrengés Thaiföldön

Földrengés Thaiföldön

március 28., 14:04

  • Külföld
Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában

Háztetőket rongált meg, fákat döntött ki a viharos szél Romániában

A meteorológiai szolgálat harmadfokú figyelmeztetést adott ki néhány megyére.

március 28., 15:21

  • Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.

március 28., 13:05

  • Külföld
Legalább 41 nő megerőszakolása miatt tartóztattak le bármenedzsereket Belgiumban

Legalább 41 nő megerőszakolása miatt tartóztattak le bármenedzsereket Belgiumban

Három vádlottat már kihallgattak, egyet ezt követően elengedtek.

március 28., 17:20

  • Címlapon
Autóval hajtottak a Tisza Párt standjába Rakamazon

Autóval hajtottak a Tisza Párt standjába Rakamazon

Szappan lenne belőled – mondta a pultot elsodró nő.

17 perce