Obama elsöpörte Clintont

2008.02.10. 09:28
Barack Obama a vártnál némileg nagyobb fölénnyel nyerte a demokratáknál döntetlent hozó szuperkeddet követő négy szombati választást, miközben Hillary Clinton nem tudott ledolgozni előre borítékolható komoly hátrányából. A republikánusoknál meglepetésre a lehetséges alelnökjelöltnek tartott Mike Huckabee szoros küzdelemre kényszerítette az egyébként már szinte biztos elnökjelölt John McCaint, és háromból két államot meg is szerzett a vietnámi veterán orra elől.

Barack Obama és Mike Huckabee győzelmével zárult az előzetesen az előválasztási sorozat csúcspontjának kikiáltott, de végül csak a republikánusoknál mérvadó, a demokratáknál pedig döntetlent hozó szuperkeddet követő első újabb versenynap. Obama az előzetes várakozásoknak megfelelően négyből négyszer múlta felül az egykori first lady Hillary Clintont, míg Huck a szuperkedd után szinte egyértelmű republikánus jelöltté váló John McCaint tréfálta meg három államban is.

Február 9-én a szuperkeddet megelőző időszakkal ellentétben egyszerre több helyen küzdöttek a jelöltek: Washingtonban mindkét párt kaukuszt, Louisianában pedig előválasztást tartott, míg Nebraskában csak a demokraták, Kansas-ben pedig csak a republikánusok rendeztek kaukuszt. A demokraták ezen kívül az amerikai területnek számító Amerikai Virgin-szigeteken is szavaztak.

Obama mindent vitt

Szombaton Obama mindhárom államban és még az Amerikai Virgin-szigeteken is a vártnál is nagyobb győzelmet aratott. Washingtonban és Nebraskában szinte lemásolták az eredményt: Obama 68 százalékával mindkét kaukuszon kétszer annyi szavazatot szerzett, mint a 32, illetve 31 százalékon végző Clinton. Ez különösen annak fényében elgondolkodtató Clintonnak, hogy Washingtonban Nebraskával szemben nem kevés időt és energiát áldozott hátrányának lefaragására. Lousianában nem volt ekkora meglepetés, 57-36 arányban győzött Obama. A 21 pontos előnye megfelel az előzetes felmérésekben jósolt eredménynek. A Virgin-szigeteken tízből kilencen Obamára szavaztak, aki így mindhárom innen begyűjthető delegáltat megszerezte.

A demokratáknál összesen 161 kötött mandátumú delegált (az elnökjelöltség elnyeréséhez 2025-re van szükség, jelenleg mindkét jelölt nagyjából ezret gyűjtött be) sorsa múlt a négy szavazáson, de a legértékesebb skalpnak az ország észak-nyugati csücskében található Washington állam (nem összetévesztendő a fővárossal) számított, ahol 78 kötött delegáltat osztottak ki arányosan a két jelölt között.

Eltérő okokból, de már előzetesen is mindenhol Obama volt az esélyesebb. A kaukuszokat rendező Washingtonban és Nebraskában már a szavazás típusa is a helyi mozgósításban eredményesebb Obamának kedvezett: Clinton a korábbi kaukuszoló államok közül egyedül Nevadában tudott nyerni, de végül a delegált elosztás sajátosságainak köszönhetően még ott is Obama kapott eggyel több küldöttet. A szombati eredményeket előrejelezte továbbá, hogy a szuperkedden több kaukuszoló államban, például Kansas-ben és Idahóban is a washingtonihoz és a nebraskaihoz hasonló különbség született. A louisianai előválasztásnak pedig azért vágott neki előnyből az illinois-i szenátor, mert az államban az afro-amerikai szavazók a demokrata előválasztók csaknem felét teszik ki. Az pedig a dél-karolinai siker után a szuperkedden Georgiában és Alabamában is bebizonyosodott, hogy ötből négy afro-amerikai Obamát támogatja.

A reális forgatókönyvek alapján Hillary egyik versenyben sem számolt győzelemmel, ehelyett inkább a veszteség minimalizálását tűzte ki célul. Nebraskát és Louisianát gyakorlatilag feladta, viszont a legtöbb delegáltat jelentő Washington államban megpróbált erősíteni és számos nagygyűlést tartott. Lányának, Chelsea Clintonnak az előtérbe helyezésével pedig az Obama egyik erősségének számító és az államban fontos választói csoportot alkotó fiatalok megszerzésére tett sikertelenül kísérletet.

A szombati nagyarányú győzelmek annak ellenére sokat jelentenek Obamának, hogy előzetesen is ő volt a nap esélyese. Elég csak visszagondolni Dél-Karolinára, ahol ugyancsak biztos volt az illinois-i szenátor elsősége, azonban a nagyarányú különbség mégis új lendületet biztosított kampányának a szuperkedd előtt. Obama most valószínűleg hasonló pluszra számíthat a szombati sikersorozatnak köszönhetően. Vasárnap Maine-ben rendeznek kaukuszt, ahol eddig inkább Hillaryt tartották esélyesnek, azonban már egyáltalán nem lenne meglepő Obama előretörése. Az igazi nagy falat azonban február 12-e lesz, amikor Washington D.C.-ben, Marylandben és Virginiában szavaznak majd összesen 168 delegáltról a demokraták. A szombati eredmények fényében Obama kedden akár mesterhármassal is ünnepelhet, mivel ezekben az államokban amúgyis ő állt jobban a közvélemény-kutatásokban. A magabiztos győzelem egyben plusz delegáltakat jelenthet, amelyek begyűjtése a legfontosabb cél az összességében teljesen kiegyenlített küzdelemben a két demokrata jelölt között. Clinton a február helyett március elején egyenlíthet az elnyert delegáltakban, amikor Texasban és Ohióban is szavaznak majd, ugyanis mindkét sok delegáltat adó államban inkább ő a favorit.

Huck menetel az alelnökjelöltség felé

A republikánusoknál nem sok izgalmat ígért a szombati nap, miután John McCain a szuperkedd megnyerésével gyakorlatilag szinte biztos elnökjelöltté lépett elő, ráadásul egyetlen még komolyan vehető riválisa, Mitt Romney a héten bejelentette visszalépését. Ennek ellenére némileg meglepetésre nem McCain, hanem Mike Huckabee nyerte a február 9-i küzdelmeket.

Kezdésnek 60-24 arányban besöpörte a Kansas-i kaukuszt, majd Louisianában gyűrte le hatalmas küzdelemben a legidősebb elnökjelöltet: a végén mindössze 1 százaléknyi, alig kétezer szavazat döntött Huckabee javára. (Ebben a két államban ugyanakkor Huck a meglepetésgyőzelmek ellenére sem számított előzetesen esélytelennek.) A birkózás Washingtonban sem maradt el, ahol 87 százalékos állás mellett még nem lehet biztosan megjósolni a későbbi győztest, egyelőre McCain vezet 3468 állami delegálttal, de Huck csak 242-vel van lemaradva mögötte. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy a visszalépett Romney is szerzett 16 százalékot, akkor már nem is lehet kérdéses, hogy ő szedte ki a Huck zsebéből a győzelmet.

A nap nyertese a republikánus oldalon a washingtoni végeredménytől függetlenül mindenképpen Mike Huckabee, azonban az ő esetében nem lehet az Obamához hasonló lendülettel számolni. A február 12-i három államban ugyan a republikánusok is szavaznak, de John McCain már 711 delegáltat megszerzett a jelöltséghez szükséges 1091-ből, a második helyen álló Mike Huckabee 500 delegáltnyi hátránya pedig már csak matematikailag dolgozható le. Esetében inkább arról van szó, hogy a mérsékelt McCaint nem kedvelő konzervatívok között aratott győzelmeivel egyre inkább bebiztosíthatja esetleges alelnökjelöltségét a vietnámi veterán oldalán.

[Ha van mondanivalója, be szeretne szólni a szerzőnek, helyesírási/ténybeli hibát talál, vagy csak melegebb éghajlatra küldené bármelyik jelöltet, jöjjön kommentelni!]