Mindenki nyert, mindenki vesztett

2008.02.06. 11:45
A demokratáknál Clinton nyert, mert megnyerte Kaliforniát, New Jersey-t és New Yorkot. A demokratáknál Obama nyert, mert több államban diadalmaskodott. A demokratáknál döntetlen lett, ami igazából Obamának siker. Ember legyen a talpán, aki tudja, mi is történt szuperkedden, hiszen még a republikánusoknál is három győztes van. De John McCain a leggyőztesebb.

Fordulatokkal, meglepetésekkel tarkított éjszakát hozott a szuperkedd, amikor a demokraták 22, a republikánusok 21 államban döntöttek elnökjelöltjeikről. És olyan végeredmény született, amit mindegyik jelölt sikerként ünnepelhet.

A republikánusoknál egyértelműbb a helyzet. Ha tömören akarunk fogalmazni, John McCain a nyertes. 21 államból 9-ben nyert, köztük a legnagyobb Kaliforniában, a második legnagyobb New Yorkban, New Jersey-ben, Illinois-ban és Missouriban, ezzel az eddigi összegzések szerint 415 küldöttet vihet kedd után a republikánusok jelölőgyűlésére. Ezzel az összesített versenyben is nagy előnyre tett szert, pillanatnyilag 558 kötött mandátumú delegáltja van, szemben Romney 241 és Huckabee 157 küldöttjével. A jelöltség elnyeréséhez 1091 delegált támogatására van szükség.

"Most már nyilvánvaló, hogy én vezetek a republikánusok versenyében. És ezt egy csöppet sem bánom" - mondta McCain

De győztesnek hirdetheti magát Mitt Romney is, aki a várakozásokkal szemben hét államban is diadalmaskodott, igaz, ezek közül csak Massachusetts számít nagynak. Az igazi csodát pedig Mike Huckabee hajtotta végre, aki négy, mélyen vallásos állam mellett meglepetésre a nyugat-virginiai pártválasztmányi szavazást is megnyerte. Ezt, bár a CNN-nek nyilatkozva tagadta, valószínűleg McCain táborának köszönheti. Nyugat-Virginiában a szabályok szerint ha valaki nem szerez abszolút többséget az első szavazási körben, megismétlik a szavazást. Az első körben még Romney nyert, a második körben McCain hívei Huckabee mellé álltak, így lehet, hogy McCain végül csak 1 százalékot szerzet.

A republikánusoknál a következő hetekben nagy ki-a-konzervatívabb versenyt várunk, amiben Romney aduja lehet, hogy a déli államokat nem számítva ő szerezte meg a magukat konzervatívnak vallók szavazatainak többségét.

Republikánus oldalról az éjszaka történteket két idézettel zárnánk. "Most már nyilvánvaló, hogy én vezetek a republikánusok versenyében. És ezt egy csöppet sem bánom" - mondta McCain győzelmi beszédében. És ez ugyanúgy igaz, ahogy Mike Huckabee kijelentése, miszerint "az elmúlt napokban azt hallottuk, hogy ez egy kétszereplős verseny. Valóban az, és az egyik én vagyok". Ezen csak annyit pontosítanánk, hogy a verseny még mindig háromszereplős, és azért McCain kimagaslik.

Romney és McCain

Arról, hogy a demokratáknál ki nyert, sok vita lesz a következő napokban. Mondhatjuk, hogy Hillary Clinton, hiszen megnyerte Kaliforniát, New Yorkot és New Jersey-t. Mondhatjuk, hogy Obama, hiszen a 22-ből 13 államban nyert, míg Clinton csak 8-ban (cikkünk írása idején Új-Mexikóban, 80 százalékos feldolgozottságnál döntetlen az állás). Ha pedig a CNN a delegáltak leoszlására adott becslését nézzük, a kötött mandátumú delegáltak tekintetében szuperkedd után Clinton 632-626-ra vezet. És ha azt nézzük, hogy két hete a legtöbb államban Obama kétszámjegyű hátrányban volt, az egyenlítés az ő győzelme.

Hillary megnyerte Kaliforniát

Összességében, a demokratáknál csak az dőlt el, hogy semmi sem dőlt el. Februárban még nyolc államban választanak a demokraták, ezek közül háromban egyértelműen Obama az esélyes - demográfiai okokból, a fekete népesség nagy részaránya miatt -, a maradékra még tippelni sem mernénk. Február 19-e mindenesetre fontos nap lehet mindkét jelölt életében, Wisconsinban nem egy előválasztás dőlt már el a demokratáknál a történelem során.

Obama hátrányban volt, az egyenlítés az ő győzelme

De a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a verseny egészen április 22-ig, a Pennsylvaniai előválasztásig nyitott marad. És azon se lepődnénk meg túlzottan, ha csak a demokraták augusztusi országos jelölőkongresszusán derülne ki, ki küzdhet meg a republikánusok jelöltjével, aki a jelen állás szerint valószínűleg John McCain lesz.

[Ha van mondanivalója, be szeretne szólni a szerzőnek, helyesírási/ténybeli hibát talál, vagy csak melegebb éghajlatra küldené bármelyik jelöltet, jöjjön kommentelni!]