Vádemelés az izraeli neonácik ellen

2007.09.11. 20:25
Egyebek mellett összeesküvés és tiltott fegyverviselés miatt emeltek vádat az ellen a nyolc izraeli állampolgárságú neonáci ellen, akik vallásos zsidókat, punkokat és színes bőrűeket támadtak meg. Az izralei miniszterelnök azt kérte, ne nézzenek ezútán rossz szemmel a bevándorlókra, mert elszigetelt jelenségről van szó.

Izraelben kedden vádat emeltek a két napja őrizetbe vett újnáci fiatalok ellen. A csoport vallásos zsidókat támadott meg, és zsinagógákat mázolt be horogkeresztekkel Izrael középső részén.

A volt Szovjetunió területéről bevándorolt, 16 és 19 év közötti fiatalokat egyebek között engedély nélküli fegyvertartással, összeesküvéssel és rasszista anyagok terjesztésével vádolják. Az izraeli állampolgársággal rendelkező fiatalokból álló csoport fényképeken és videofelvételeken megörökített, előre eltervezett támadások sorozatát követte el ázsiai vendégmunkások, kábítószer-élvezők, homoszexuálisok, punkok és kipát viselő vallásos zsidók ellen.

Gyaníthatóan számlájukra írható két zsinagóga megrongálása is a Tel-Aviv melletti Petah-Tikvában. Az izraeli neonáci sejt kapcsolatban állt más újfasiszta szervezetekkel, főként Oroszországban, de a házkutatások során előkerült egy német nyelvű videofelvétel is az Egyesült Államokban működő neonácikról.

Simson Veisz, a csoport állítólagos vezetőjének ügyvédje kijelentette, hogy védence tagadja a vádakat. Az újnáci csoport felszámolásáról szóló hírek sokkolták a közvéleményt Izraelben, amely csaknem hatvan éve az üldözött zsidók menedékeként alakult meg a náci holokauszt nyomán. Az ügy heves vitát robbantott ki arról, nem kellene-e szigorítani a bevándorlási szabályokon, illetve az állam vallott-e kudarcot a bevándorlók helytelen beolvasztásával.

Egy rendőrségi szóvivő elmondta, hogy a nyolc személy azért kapott izraeli állampolgárságot, mert legalább egyik nagyszülője zsidó volt. Vallási szempontból egyikük sem számít zsidónak, mert csak az számít annak, akinek édesanyja is az.

Ehud Olmert izraeli kormányfő hangoztatta, hogy a támadások elszigetelt jellegűek voltak, egyben felszólította honfitársait, ne tegyenek szemrehányást a bevándorlóknak vagy az orosz ajkú közösség tagjainak.

Az egykori Szovjetunió területéről közel egymillióan vándoroltak be Izraelbe a kommunizmus 1990-es bukása óta, s közülük sokat a vallási hatóságok nem tekintenek zsidónak.