Putyin pártja nyerte az orosz választásokat
További Külföld cikkek
- Ketten meghaltak a tradicionális ausztrál vitorlásversenyen
- Vásáry István professzor a Török Tudományos Akadémia Nagydíjában részesült
- Megtalálták a második feketedobozt: kiderülhet, hogy tényleg az orosz légvédelem lőtte-e le az azeri utasszállítót
- Az amerikaiak többsége már nem bízik a hagyományos hírforrásokban
- Elon Musk megépíti a saját csillagbázisát, amelynek már most 500 lakosa van
A két becslés egybecseng viszont abban a tekintetben, hogy bejut a dumába mindkét kis liberális párt, átlépve az ötszázalékos küszöböt: a Jobboldali Erők Szövetsége és Jabloko 6-6 hat százalékot kaphat. Az ultranacionalista-populista Vlagyimir Zsirinovszkij liberális demokrata pártja 12 százalékra számíthat a FOM és 11-re a ROMIR szerint, míg a baloldali-hazafias Haza tömb 9 százalékra mindkét exit poll szerint.
(A ROMIR a Soros Alapítvány által finanszírozott Nyílt Társadalom Intézet, a Renaissance Capital cég, a The Moscow Times megbízásából készítette becslését 150 orosz városban, húszezer szavazó megkérdezése alapján. A FOM erről nem közölt adatokat.) A voksolás viszonylag nyugodtan zajlott, komolyabb incidenseket, szabálysértéseket nem jelentettek, csak Gennagyij Zjuganov kommunista pártvezető panaszkodott rendellenességekre a távol-keleti Habarovszkban, és Mihail Kaszjanov miniszterelnököt dobták meg tojással.
"A választás különösebb kihágás nélkül zajlott"' - mondta Alekszandr Vesnyjakov, a központi választási bizottság elnöke az Interfax hírügynökség szerint, bár hozátette: a "forró dróton" érkeztek jelentések különböző hiányosságokról. A szavazást országszerte 370 ezer rendőr felügyelte, miután egy kamikaze-robbantás 42 halálos áldozatot szedett a Csecsenföldhöz közeli észak-kaukázusi országrészben.
A választáson 23 párt és tömörülés versengett az Állami Duma 450 helyéért, amelyek felét pártlistákon, másik felét egyéni választókörzetekben lehetett megszerezni. A (listás és egyéni) jelöltek száma ötezer körül volt. Az orosz pártok és jelöltek 800 ezer megbízottján kívül 1200 nemzetközi megfigyelő kísérte figyelemmel a szavazást, köztük az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ötszáz küldötte. Rita Süssmuth volt német alsóházi elnöknő, aki az az EBESZ emberjogi irodájának delegációját vezeti, elégedetten nyilatkozott a választás "technikai részéről".
A választási bizottság szakértői rámutattak, hogy a választási eredményeket nem lehet meghamisítani, mert az elektronikus szavazatszámlálás zárt hálózatban zajlik, amelybe az internetről nem lehet betörni.