Rasszista holokauszttagadó keveredett a demokraták közé
További Külföld cikkek
- Lelőttek egy fegyveres férfit a rendőrök az Egyesült Királyságbán
- Meghalt egy palesztin tinédzser, akit hat hónapig tartottak fogva vád nélkül Izraelben
- Megtalálták a negyedik katona holttestét is a litvániai hadgyakorlaton elsüllyedt amerikai harckocsiból
- Terrorista szándéka volt az amszterdami késelőnek az ügyészség szerint
- Az Indiai-óceán fölött próbálta kinyitni a repülőgép ajtaját egy utas, kevesen múlt a tragédia
Larry Darby összetett személyiség. A Demokrata Párt színeiben az alabamai főállamügyészi posztra pályázó jogász első ránézésre akár szélsőséges liberális is lehetne. Bár Alabama a híres Biblia-öv, a mélyen vallásos déli államok szíve, Darby az Ateista Jogi Központ alapítója, egyben a droglegalizáció nagy harcosa.
Liberálfasiszta
Ez akár tökéletes pedigré is lehetne egy demokrata politikusnak. De Darby pár kijelentése mégis komoly zavarokat okozott a pártban. "A propagandisták holokauszttagadónak neveznének" - nyilatkozta az AP-nek, majd kijelentette, hogy "egyáltalán nincs bizonyíték a zsidók szisztematikus irtására". Szerinte a II. világháborúban mindössze 140 000 zsidó vesztette életét, javarészt tifuszban.
A Demokrata Párt vezetői még fel sem ocsúdhattak a holokauszttagadás okozta sokkból, amikor kiderült, hogy Darby a héten New Jerseyben a Nemzeti Arcvonal (National Vanguard, NV) nevű rasszista szervezet kongresszusán is fellép. Az is kiderült, hogy az rasszista-antiszemita-ateista-drogguru egyszerű megoldást vizionál az Egyesült Államokat pillanatnyilag leginkább izgató problémára, az illegális bevándorlók kérdésére is. Tudniillik egyszerűen lelövetné őket.
Kísért a múlt
Tény, hogy a déli demokrata hagyományba bőven belefér a rasszizmus. A hagyományosan déli párt - a Republikánus Párt eredendően az északi, rabszolgaság eltörléséért küzdő államokban alakult ki - tagjai között még a hatvanas években is sok nyiltan rasszista politikus képviselte magát, a John F. Kennedyt hivatalosan elnökjelölté választó kongresszuson a déli államok küldöttei - az alabamaiak vezetésével - kifütyülték a felszólaló - jellemzően északi államokból delegált - afroamerikai küldötteket.
Persze a szegregáció felszámolása után a déli Demokrata Pártban is mélyreható reformok indultak meg - nem véletlen, hogy az egykor hagyományosan demokrata államok többsége immár a republikánusok erősségének számít. Ahogy a Darby kijelentésein őszintén megbotránkozó Joe Turnham, a Demokrata Párt alabamai szervezetének elnöke is mondta, Alabamában sok holokauszt-túlélő él, és szinte mindegyikük a demokraták támogatója, írja az AP.
Komolytalan kihívás
Darby egyébként még nem hivatalos jelöltje a pártnak, a jelöltségért még egy előválasztáson kell megküzdenie John Tysonnal, a Mobile-i körzeti államügyésszel. Bár a közvélemény-kutatások szerint Tyson kilenc százalékponttal vezet Darby előtt, a demokrata választók 68 százaléka még nem választott a két jelölt között. Tyson nem aggódik. "Megdöbbent, hogy valaki ilyen nézetekkel állami tisztségre pályázik. Nem tekintem komoly ellenfélnek" - nyilatkozta az AP-nek.
Bármelyikük is nyeri az előválasztást - erre Darby botránya után immár egyértelműen Tyson az esélyes -, kemény harcra kell számítson a főállamügyészi posztért. A republikánusok részéről ugyanis újra versenybe szállt a jelenlegi főállamügyész, Troy King. És, mint már írtuk, az egykor hagyományosan demokrata államban a keresztény jobboldal hatékony munkájának köszönhetően immár a republikánusok számítanak a választások igazi esélyeseinek.