A grúz elnök a finn-szovjet háborúról olvasott

2008.08.11. 11:10
Mihail Szaakasvili interjút adott és cikket is írt a Wall Street Journalnak. Szerinte helyreállíthatja a grúz gazdaságot és az oroszokat meg lehet állítani gyramatosító törekvéseikben.

Mihail Szaakasvili grúz elnök részletesen megosztotta a Wall Street Journal olvasóival az első háborús napok tapasztalatait. Interjút is adott a lapnak és egy cikket is írt az újságba. Az alábbiakban e két írásból közöljük a legérdekesebb részleteket.

Szaakasvili vasárnap este azt mondta, hogy csütörtök reggel óta nem aludt és sokáig nem is evett a háború miatt. Végül a francia külügyminiszterrel ebédelt vasárnap délben. Végigolvasta az összes könyvet az 1939-es finn-szovjet háborúról. (Akkor a Szovjetunió megtámadta a jóval gyengébb Finnországot, de a finnek - elsősorban népi felkelőkre épített gerillaharcmodorral - hónapokig ellenállták, és Sztálin végül visszavonta katonáit. - szerk.)

Szaakasvili szerint a z orosz hadsereg sokkal erősebb mint a grúz, de ezzel együtt is reménykedik, hogy sikerül megvédeniük Grúziát.

Dél-Oszétia feladásán egész vasárnapra virradó éjjel töprengett. "Azon gondolkodtam, hogy ez már rég nem Dél-Oszétiáról szól. A tét már Grúzia megmentése" - indokolta döntését. (Az oroszok szerint nem igaz, hogy a grúzok feladták a fegyveres harcot vasárnap a térségben, állításuk szerint még hétfőre virradóra is rakétával lőtték Chinvalit. - szerk.)

Szaakasvili

A háborút Szaakasvili szerint a Kremlben tervezték. Részletesen ír arról, hogy orosz segítséggel folyamatosan terrorizálták a grúz falvakat Dél-Oszétiából, hiába hirdetett egyoldalú tűzszünetet és ígért széles autonómiát a dél-oszétoknak.

A csütörtöki grúz támadás előzményeiről ezt mondta: "Katonai parancsnokaink azt mondták csütörtök reggel, hogy nincs más lehetőségünk, mint a nehéztüzérség bevetése". Az elnök szerint ekkor már 150 orosz tank indult meg Dél-Oszétiába, és ha a grúzok nem lépnek, akkor esélyük sem marad az ellenállásra.

A lap rákérdezett, hogy nem provokálták-e túlságosan az oroszokat az elmúlt években."Nézze, Grúziában már egy poszt-szovjet nemzedék van hatalmon. A kormányunkban huszonéves miniszterek vannak, akik nem is emlékezhetnek már a Szovjetunióra. El kéne titkolniuk az érzelmeiket? Nem kellene kimondaniuk a véleményüket? Ezért nem félünk az orosz fenyegetésektől és embargóktól. Ahogy vége lesz ennek a helyzetnek, biztos vagyok benne, hogy újjáépítjük a gazdaságunkat" - válaszolta.

Az amerikai lap emlékeztetett, hogy mennyi mindent tett Szaakasvili a szovjet örökség eltörléséért. Felhozzák, hogy kirúgta a korrupt közlekedési rendőrök felét (15 ezer embert) a maradéknak viszont megemelte a fizetését. A korrupt üzletembereknek alkut ajánlott: sok rendkívüli adó befizetésével megmenekülhettek a börtöntől. Megszervezte, hogy Grúzián keresztül olaj- és gázvezetékek épüljenek, amelyek kikerülik Oroszországot. Amikor az oroszok gazdasági bojkottot hirdetett, azt mondta, hogy ez jót tesz majd a grúz gazdaságnak, mert legalább szorosabb lesz a kapcsolat a nyugati országokkal.

Szerinte Európa jövője a tét a mostani háborúban. Úgy véli, hogy a szovjet gyarmatosítás újjáéledése fenyegeti a szabad világot. "A környező országok vezetőinek - akár Ukrajnában, más kaukázusi országokban vagy Közép-Ázsiában - el kell majd dönteniük, hogy a szabadság és függetlenség ára valóban túl magas lett-e" - írta a háború fő kérdéséről a grúz elnök.