További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Nincs "tiszta" kivégzés
"John ártatlan. Nem ő késelte meg az áldozatot. Ezért azt akarja, hogy a hatóságok villamosszéken végezzék ki. Így szeretné megmutatni, hogy nem létezik tiszta kivégzés" - magyarázta Gregg Meyers, Byrd ügyvédje. Az elítélt kérésére senki nem számított. Ohióban a halálraítéltek ugyanis 1993 óta "opcióként" választhatják a méreginjekciót, ám ez idáig egyik "kliens" sem kívánta halálával növelni a börtön villanyszámláját.
"Felőlem egy magas ház tetejéről is ledobhatják"
John Byrd mindenesetre elérte, hogy az ohiói hatóságok kellemetlen helyzetbe kerüljenek. A kivégzéssel megbízott börtönőröknek minden bizonnyal borzalmas trauma lenne a "kivitelezés". A halálbüntetést ellenző amerikaiak bátor emberként tisztelik Byrdet, aki ezen gesztusával a kivégzés brutalitására hívja fel a közvélemény figyelmét. A másik oldalt azonban figyelmen kívül hagyja a férfi bátorsága: Ohio állam kincstárnoka, a halálbüntetés mellett kardoskodó Joseph Detersnek édesmindegy, hogy a halálraítélttel hogyan végeznek. "Felőlem akár egy magas ház tetejéről is ledobhatják" - mondja. Nem ilyen közömbösek Ohio politikusai, akik államuk imázsát féltik. Ők a nyári vakációból hazatérve azon fáradoznak majd, hogy azonnal betiltsák a villamosszék használatát, ezzel megakadályozva Byrd kérését.
Vér a szájból
A halálbüntetés mellett és ellen érvelők egyaránt emlékeznek még arra a kivégzésre, amit 1999. július 8-án hajtottak végre Floridában. A jelenlévő tanúk mesélték, hogy a villamosszékre szíjjal lekötözött elítélt szájából ömlött a vér, miközben 2300 voltot vezettek bele. 1997-ben pedig - ugyancsak Floridában - a halálraítélt fejét letakaró maszk gyulladt fel. A két incidens hatására 2000. január 7-én a floridai törvényhozók egyetlen kivégzési módszerként az injekció általi halált vezették be. Ohióban utoljára 1963-ban használták az 1896-ban megépített villamosszéket. Ohion kívül még tíz másik amerikai államban van ilyen berendezés, ezek közül Nebraska és Alabama kizárólag villamosszéket "kínál" a siralomház lakóinak.