Miről vitázik a pápa és a francia püspöki kar?
További Külföld cikkek
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
A francia főpapok nem szeretnék, ha a latin nyelvű misék újra terjedni kezdenének Franciaországban, inkább az anyanyelvi rítusokat követnék, erről számolt be nemrégiben a Le Monde alapján az Index. Az ügyben október végén a bordeaux-i érsek egyeztetett XVI. Benedekkel.
Vita az egyházfő és a püspökök között
A nézeteltérés egyébként hivatalosan nem a különböző rítusok végzése miatt alakult ki a francia főpapok és az egyházfő között. A lényegen azonban ez mit sem változtat, ugyanis a pápa a misézés régi formájának, a csak latin nyelven végezhető "tridenti" formának az újbóli terjedését tenné lehetővé - a hírek szerint.
Ezzel szemben az "új" forma a II. Vatikáni Zsinat után elfogadott változat, amelynek anyanyelvi fordításai is vannak.
Ma is lehet latinul misézni, de a tridenti formához külön engedély kell
A II. Vatikáni Zsinat határozatainak értelmében latin nyelvű misét ma is lehet mondani, ám elsősorban "új" formában. Sőt. elvben ez az új latin forma a hivatalos verzió a katolikus egyházban, csak éppen a gyakorlatban a híveknek ajánlatosabb az anyanyelven történő celebrálás.
Az is lényeges szempont, hogy a II. Vatikáni Zsinaton elfogadott határozatok a népnyelvet nem tették kötelezővé, hanem az azután elfogadott liturgikus reform nyomán vált döntően anyanyelvivé a misézés.
Magyarországon és Franciaországban is lehet tehát latinul misézni, amihez viszont külön engedély kell, az a régi rítus, tehát a tridenti forma használata. Jelenleg Magyarországon több helyen rendszeres a latin nyelvű mise - de a liturgia új formája szerint. A régi forma szerint a Szt. Péter Papi Társaság mutat be szentmiséket Budapesten a bíboros-érsek engedélyével.
Misekronológia
Az esetleges pápai változtatás arra irányulna az Index információi szerint, hogy a tridenti formát ezentúl engedély nélkül is végezni lehessen. Szakértőink szerint egyébként nem kizárt, hogy ennek a formának később legyen anyanyelvi változata is.
Fülöp István Marcell, az Index egyik olvasója egy érdekes kronológiát is küldött lapunknak a különböző miseformákkal kapcsolatban.
1570: V. Piusz pápa rögzíti a szentmise formáját.
1962: XXIII. János pápa kiadja az úgynevezett "tridenti" misekönyv legújabb változatát.
1962-1965: II. Vatikáni Zsinat, melynek liturgikus konstitúciója előirányozza a liturgia megújítását.
1965: Újabb "kísérleti" misekönyv.
1965-1970: liturgikus reform, melynek céljai és eredményei sokak által vitatottak.
1970: VI. Pál pápa rendelkezésének megfelelően, a reform eredményeképp a liturgia egy új formája válik általános használatúvá. (tulajdonképpen ez a mai mise.) Sok pap és néhány püspök egyáltalán nem hajlandó az új misét elfogadni, mert hitükkel összeegyeztethetetlennek tartják. Mások a régi és az új misét is mondják, vita folyik a régi misekönyv használatának megengedettségéről.
1984: II. János Pál a feszültségek enyhítése érdekében bizonyos feltételek mellett engedélyezi a liturgia régi (1962-es) formájának használatát.
2006: Egyes források szerint XVI. Benedek pápa a régi mise bemutatásának feltételeit jelentősen enyhíteni szándékozik, ezáltal a régi szentmise (e tridenti változat jelenleg csak latinul celebrálható) újra általánossá válhat.