A török vízexport már csak vevőre vár
További Külföld cikkek
-
Háború készül Koszovóban? – a Fehér Ház megkongatta a vészharangot
- Fülbevalót kerestek, helyette viking-kori relikviát találtak
- Visszatér-e a hatalomba a szlovák Orbán Viktor?
- Románia lépése is jelzi, egyre félőbb az ukrajnai háború eszkalálódása
- Ukrajna beadta a derekát, levette az OTP Bankot a feketelistáról
![]() |
Közel-Keleten a víz az egyik legkomolyabb nemzetközi konfliktusforrás |
Törökországnak nemzetközi összehasonlításban nincsenek nagy vízkészletei, de a közel-keleti országokhoz képest ebből a szempontból kifejezetten gazdagnak számít. A Földközi-tengerbe ömlő Manavgat folyó vízhozama 5 milliárd köbméter évente, és a helyiek ennek csak töredékét használják.
| |
|
A tervek szerint a folyóból vezetéken juttatnák a tisztított vizet egy kikötőbe, ahol átalakított tankerek szállítanák az árut a megrendelő országokba. Az infrastruktúra kész, az irányító központban már csak a megrendelésekre várnak. Izrael, Málta, Líbia potenciális vevőknek tűnnek, és Abdullah jordán király is tájékozódott a feltételekről márciusi látogatása során.
Dogan Altinbilek, a török Vízügyi Hatóság igazgatója abban bízik, hogy a vitás kérdések rendezése után már 2001-ben elindulhatnak az első szállítmányok. "Ha Izrael vagy Jordánia a vízimport mellett dönt, akkor még körülbelül egy fél év kell ahhoz, hogy megépítsék a 'lecsapoló' kikötőket és átalakítsák a tankereket." - mondta az igazgató.
Törökország abban bízik, hogy a projekt révén kettős haszonhoz jut. Egyrészt a vízexport növelheti a térség stabilitását, hiszen például Irak és Szíria jelenleg is azzal vádolja egymást, hogy a másik túl sokat vesz ki a közösen használt folyók vizéből. Másrészt persze az export komoly kereskedelmi hasznot is hozhat az országnak - a török kormány nagyjából 100 millió dollárnyi éves bevételre számít.