Az amerikai nagykövet szerint jövőre meglehet a magyar vízummentesség
További Külföld cikkek
- Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét a EU-ban és a NATO-ban
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
- Váratlan lépést tett az Egyesült Államok, nagy kedvezményt adnak Romániának
- Először találtak elpusztult delfineket a Fekete-tengeren a tartályhajók balesete után
- Itt a válasz Donald Trumpnak: az Európai Unió, ha kell, megvédi Grönlandot Amerikától
April Foley jelezte, hogy Magyarország nagyon közel van a célhoz. A tendencia csökkenő: hat éve még 20 százalék volt az arány, egy éve 12,7 százalék, tavaly pedig már csak 10,3 százalék. A budapesti nagykövetség jelenleg 10 százalék alatti elutasítási rátával dolgozik - fejtette ki a diplomata a magyar nagykövetségen rendezett eseményen.
Foley azt mondta, hogy szoros barátság fűzi egymáshoz Amerikát és Magyarországot. Mint fogalmazott, Budapesten annak a háznak a lakója, ahol egykor Mindszenty bíboros élt, így alapvető felelősségének érzi, hogy ápolja ezt a tartós kapcsolatot.(Mindszenty, aki az 56-os forradalom idején a magyar katolikus egyház prímása volt, a budapesti amerikai nagykövetségen talált menedéket a felkelés leverése után.)
A diplomata kifejtette, hogy nagykövetként az élénk amerikai-magyar kapcsolatok bővítésén fáradozik. Támogatja a szabadság és demokrácia ügyét, a biztonság erősítését, valamint a szerkezeti reformokat. Az üzleti környezet javításáért lobbizik, külön hangsúlyt helyezve a korrupció elleni küzdelemre. Ezeknek a céloknak az eléréséhez Magyarországon erős politikai egyetértésre van szükség. Ennek előmozdítása érdekében minden politikai párttal aktív kapcsolatra törekszik - hangsúlyozta.
Méltatta, hogy Magyarország erősíti a NATO melletti elkötelezettségét, amit az Egyesült Államok minden lehetséges módon támogat. Kitért az afganisztáni magyar szerepvállalásra és arra, hogy magyar biztonsági erők működnek a Balkántól a Közép-Keletig. Üdvözölte, hogy a közelmúltban tizenhét ország döntött úgy, stratégiai szállítási flottájuk Pápa repülőterére kerül. Mint mondta, ez bizonyíték arra, hogy Magyarország komoly biztonsági partnerré és szolgáltatóvá kíván válni.
Aggódnak az energiaellátás miatt
Foley arról is beszélt, hogy az energiabiztonság kérdése árnyékot vet Európára. "Mély aggodalomra ad okot az a távlat, hogy szövetségeseink az orosz energiamonopólium függőségében maradnak". Utalt rá, hogy Magyarország rendkívüli mértékben függ az orosz energiaszállításoktól, a magyar gázfogyasztás 85 százalékát orosz forrásból fedezik.
A nagykövet rámutatott: Oroszország fokozódó mértékben törekszik arra, hogy befolyásának kiterjesztésére használja fel energiaforrásait, különösen az egykori szovjet tömb országaiban, köztük Magyarországon. Hangsúlyozta, hogy az energiabiztonságot stratégiai összefüggésben kell szemlélni, nem egyszerűen ellátási kérdésként. Üdvözölte, hogy Magyarország a közös európai energiapolitika kialakításán fáradozik, amely mérsékelné a kontinens függőségét. Ebben központi szerepe van a Nabucco olajvezetéknek, amely Magyarországon keresztül szállítana gázt Európába a Kaszpi-tengertől. Foley kifejtette: az Egyesült Államok saját vezető szerepének erősítésére törekszik ebben a stratégiai programban.